Prezydent Macron: jestem przeciwnikiem Orbana i Salviniego w kwestii migracji

Świat
Prezydent Macron: jestem przeciwnikiem Orbana i Salviniego w kwestii migracji
Wikimedia / Creative Commons Attribution 2.0

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę, że premier Węgier Viktor Orban i wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini słusznie postrzegają go jako swojego "głównego przeciwnika" w Europie w kwestii migracji.

- Nie ustąpię przed nacjonalistami i tymi, którzy opowiadają się za dyskursem nienawiści. Jeśli chcą postrzegać moją osobę jako swojego głównego przeciwnika, to mają rację - powiedział francuski przywódca dziennikarzom podczas wizyty w Danii.

 

Orban, który we wtorek spotkał się z Salvinim w Mediolanie, zarzucił Macronowi, że "stoi na czele partii, które popierają imigrację do Europy". "Po drugiej stronie jesteśmy my, którzy chcemy zatrzymać nielegalną imigrację" - dodał. Powtórzył sprzeciw swego rządu wobec "dzielenia i relokacji" migrantów.

 

Migranci, którzy są w Europie "muszą zostać odesłani do domu"

 

Według Orbana jego kraj pokazał, że można powstrzymać imigrację. Dziękował też Salviniemu za podejmowanie takich działania i "obronę granic Europy", deklarując wsparcie Węgier. Wyraził opinię, że imigranci, którzy są już w Europie, "muszą zostać odesłani do domu", choć "elita europejska mówi dzisiaj, że to niemożliwe".

 

Salvini zapowiedział kontynuację zaostrzonej polityki migracyjnej rządu Giuseppe Contego. Ocenił, że po przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego od władzy zostaną odsunięte "europejskie elity finansowane przez (amerykańskiego miliardera George'a) Sorosa i wspomagane przez Macrona i jemu podobnych".

 

PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie