Polacy piją codziennie średnio 42 gramy alkoholu, Polki 21 gramów. "Każda ilość alkoholu szkodzi"

Technologie
Polacy piją codziennie średnio 42 gramy alkoholu, Polki 21 gramów. "Każda ilość alkoholu szkodzi"
flickr/ambernambrose/CC BY ND 2.0

Nie ma bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu, a jego pozytywne strony są przysłonięte przez groźniejsze skutki - wynika z największego w historii badania wpływu alkoholu na ludzi. Picie alkoholu w Polsce jest popularne, chociaż pod względem ilościowym wyprzedza nas wiele państw. 500 badaczy nadzorowanych przez Institute for Health Metrics and Evaluation zbadało spożycie alkoholu w 195 krajach.

Naukowcy zbadali spożycie alkoholu i jego wpływ na ludzi we wszystkich krajach na świecie w okresie od 1990 do 2016 roku. Z badania wynika, że co roku alkohol jest odpowiedzialny za 3,8 miliona zgonów.

 

Zwiększa ryzyko raka

 

- Efekty ochronne alkoholu nie równoważą ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc, zagrożenia związane ze spożyciem alkoholu rosną wraz ze spożywaną ilością - mówi agencji AFP Max Griswold, jeden z głównych autorów badania. 

 

Spożywanie niewielkich ilości alkoholu rzeczywiście zmniejsza ryzyko chorób serca. Zdaniem autorów raportu, znacznie zwiększa ono jednak ryzyko raka. Picie codziennie jednej jednostki alkoholu (10 gram, odpowiednik małego piwa, kieliszka wódki lub lampki wina) zwiększa ryzyko chorób o 0,5 procent.

 

- To odpowiednik 100 tys. zgonów rocznie - wyjaśnia prof. Emmanuela Gakidou, jedna z autorek. Picie codziennie dwóch jednostek zwiększa ryzyko zachorowania o 7 proc., a pięciu - o 37 proc.

 

Zdaniem naukowców, picie alkoholu było w 2016 roku siódmym najczęstszym powodem przedwczesnej śmierci (wyżej były: nadciśnienie, palenie tytoniu, bycie wcześniakiem, cukrzyca, nadwaga, zanieczyszczenie), odpowiedzialnym za 2,2 proc. zgonów kobiet i 6,8 proc. zgonów mężczyzn. Dla mężczyzn w wieku 15-49 lat alkohol jest jednak głównym powodem przedwczesnej śmierci (najczęściej w wyniku samobójstwa, wypadków drogowych i gruźlicy). 

 

Pije 94 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat

 

Jak wynika z badania, w 2016 roku alkohol spożywało 94 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat. To jeden z najwyższych wskaźników w zestawieniu - alkohol popularniejszy  jest tylko wśród Duńczyków (97 proc.). Najczęściej piją Polacy w wieku 45-54 lat (97 proc.), najrzadziej ci co mają od 15 do 19 lat (89 proc.).

 

Liczba pijących Polaków, w porównaniu z danymi z 1990 r., wzrosła o dwa punkty procentowe.

 

Mężczyźni w wielu krajach piją jednak więcej od nas - Polak średnio spożywa 42 gramy alkoholu dziennie, co plasuje nas na 30. miejscu wśród wszystkich państw. Najwięcej piją Rumuni (82 g dziennie), wyprzedzając Portugalczyków i Luksemburczyków (po 72 g). Najmniej Pakistańczycy (0.0008 g) i Irakijczycy (0.004 g)

 

Polki piją zdecydowanie mniej i rzadziej niż mężczyźni w naszym kraju. W 2016 roku alkohol spożywało 78 proc. kobiet w wieku powyżej 15 lat i nie łapią się do czołówki, gdzie również prowadzą Dunki (95 proc.), wyprzedzając Norweżki (91 proc.), Niemki i Argentynki (po 90 proc.). Podobnie jak w przypadku naszych mężczyzn, najczęściej piją Polki w wieku od 45 do 54 lat (86 proc.). Najrzadziej te, co mają od 85 do 89 lat (55 proc.).

 

Liczba pijących Polek, w porównaniu z rokiem 1990, również wzrosła o dwa punkty procentowe. 

 

Polki spożywają średnio 21 gram alkoholu dziennie. Więcej piją kobiety w 30 krajach. Pierwsze są Ukrainki (42 g), przed Andorkami, Luksemburkami i Białorusinkami (po 34 g). Najmniej piją Kuwejtki (0,01 g), przed Mauretankami i Libijkami (po 0,02 g).

 

Alkohol pije ok. 2,4 miliarda ludzi - średnio co trzecia osoba na ziemi. 

 

AFP, Daily Mail, polsatnews.pl

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie