Papież o wizycie w Irlandii: radość ze spotkania z rodzinami i ból nadużyć

Świat
Papież o wizycie w Irlandii: radość ze spotkania z rodzinami i ból nadużyć
PAP/EPA/GREGORIO BORGIA

Papież Franciszek powrócił podczas środowej audiencji generalnej do sprawy nadużyć w Kościele w Irlandii i mówił, że w przeszłości władze kościelne nie potrafiły podejść we właściwy sposób do tych przestępstw. W katechezie podsumował swą podróż do Dublina.

Franciszek podkreślił, że w czasie swej wizyty w Irlandii z okazji Światowego Spotkania Rodzin, które było dla niego "wielką radością", zmierzył się też z "bólem i goryczą z powodu cierpień spowodowanych w tym kraju przez różne formy nadużyć, także ze strony członków Kościoła, a także tego, że władze kościelne w przeszłości nie potrafiły we właściwy sposób podejść do tych przestępstw".

 

- Głęboki znak pozostawiło spotkanie z niektórymi ofiarami, a ja kilka razy prosiłem Pana o przebaczenie za popełnione grzechy, za zgorszenie i za poczucie zdrady. Błagałem Matkę Bożą o wstawiennictwo w uzdrowieniu ofiar i to, by dała nam siłę, żebyśmy stanowczo dążyli do prawdy i sprawiedliwości - powiedział papież.

 

"Świat potrzebuje rewolucji miłości"

 

Następnie dodał: - Biskupi irlandzcy rozpoczęli poważny proces oczyszczenia i pojednania z tymi, którzy cierpieli z powodu nadużyć i z pomocą krajowych władz ustalili surowe normy, by zagwarantować bezpieczeństwo młodym.

 

- W czasie spotkania z biskupami dodawałem im otuchy w ich staraniach, by naprawić błędy z przeszłości z uczciwością i odwagą, zawierzając się obietnicom Pana i licząc na głęboką wiarę narodu irlandzkiego, aby otworzyć nową fazę odnowy Kościoła w Irlandii - oświadczył Franciszek.

 

Wyraził przekonanie, że tysiące rodzin, które przybyły na światowe spotkanie w Dublinie, było "wymownym znakiem piękna marzeń Boga dla całej rodziny ludzkiej". - Jak bardzo świat potrzebuje rewolucji miłości, czułości. A ta rewolucja zaczyna się w sercu rodziny - wskazał papież.

 

Jednocześnie odnotował z ubolewaniem, że rozwody "są w modzie". - W magazynach czytamy: "ten się rozwiódł". Przecież to jest coś złego. Ja szanuję wszystko, ale ideałem nie jest rozwód, separacja, zniszczenie rodziny. Ideałem jest zjednoczona rodzina - podkreślił.

 

"Wypraszajcie pokój dla waszych rodzin, Ojczyzny, Europy"

 

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji na placu Świętego Piotra, Franciszek pozdrowił Stowarzyszenie Communita Regina della Pace z Radomia i Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. - Na ich prośbę pobłogosławiłem przed audiencją Ołtarz Adoracji Eucharystii, nazwany Gwiazdą Niepokalanej. Zostanie on umieszczony w Sanktuarium w Niepokalanowie, które staje się ósmym międzynarodowym centrum modlitwy o Pokój - dodał.

 

Papież wezwał Polaków: "Adorując Chrystusa, zgodnie z duchowym pragnieniem świętego Maksymiliana Kolbego, wypraszajcie pokój dla waszych rodzin, Ojczyzny, Europy i całego świata".

 

Na zakończenie audiencji Franciszek mówił o obchodzonym 1 września przez Kościół Światowym Dniu Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. W tym roku, jak przypomniał, będzie on się koncentrował na kwestii ochrony wody i dostępu do niej.

 

- Zapraszam wszystkich w sobotę do wspólnej modlitwy w intencji naszego wspólnego domu - dodał papież, mówiąc o środowisku naturalnym.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie