PKN Orlen przejmie pełną kontrolę nad czeskim Unipetrolem

Biznes
PKN Orlen przejmie pełną kontrolę nad czeskim Unipetrolem
Orlen.pl

Walne Zgromadzenie czeskiego Unipetrolu zgodziło się na wykup akcji tej spółki reprezentujących ok. 5,97 proc. jej kapitału zakładowego. Oznacza to, że PKN Orlen na przełomie września i października będzie już posiadał 100 proc. akcji Unipetrolu - podał koncern.

Informując o decyzji Walnego Zgromadzenia Unipetrolu, PKN Orlen przypomniał, że cała procedura wykupu akcji czeskiej spółki jest realizowana zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w Republice Czeskiej, w tym po uzyskaniu zgody Czeskiego Banku Narodowego.

 

PKN Orlen, który posiada obecnie 94,03 akcji Unipetrolu, podkreślił, że zadeklarowana cena wykupu przymusowego pozostałych akcji została ustalona na 380 CZK na akcję, czyli na tym samym poziomie, jak cena ogłoszona w wezwaniu z grudnia 2017 r. "Jest ona korzystna zarówno z punktu widzenia PKN Orlen, jak i pozostałych akcjonariuszy mniejszościowych. Najlepsze potwierdzenie, że zaproponowana cena jest atrakcyjna, stanowi uzyskanie 31,04 proc. udziałów już w pierwszym, dobrowolnym wezwaniu" - ocenił koncern.

 

"Umocnienie pozycji rynkowej w stosunku do konkurentów"

 

PKN Orlen zaznaczył, iż zarządza sześcioma rafineriami w trzech krajach: w Polsce, Czechach i na Litwie. "W ostatnich latach, w ramach procesów optymalizacyjnych, w ramach Grupy Orlen połączono południowe aktywa w Polsce, aby jeszcze lepiej odpowiadać na wahania w otoczeniu zewnętrznym. Odpowiedzią koncernu na bieżące i przyszłe wyzwania rynkowe jest przede wszystkim poprawa doskonałości operacyjnej zakładów produkcyjnych i umocnienie pozycji rynkowej w stosunku do konkurentów. To dotyczy również aktywów w Czechach" - oświadczył PKN Orlen.

 

Spółka przypomniała, że obecnie realizowany jest w Grupie Unipetrol projekt budowy instalacji polietylenu PE3, "który ma na celu umocnienie pozycji Grupy Orlen na chemicznym i petrochemicznym rynku w Europie Środkowej". "Realizacja projektu w Litvinovie o mocy ok. 270 tys. ton rocznie umożliwi wyższe wykorzystanie instalacji olefin oraz głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej" - podkreślił koncern.

 

Według PKN Orlen sprawna realizacja m.in. tej inwestycji "umożliwi wzmocnienie pozycji Unipetrolu w jednej z najbardziej perspektywicznych branż na świecie".

 

W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji Unipetrolu. Obecnie, po wcześniejszym wykupie, ogłoszonym w grudniu 2017 r., płocki koncern ma 94,03 proc. akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł.

 

W skład grupy wchodzą dwie rafinerie

 

W czerwcu Czeski Bank Narodowy wyraził zgodę na przeprowadzenie przez PKN Orlen wykupu wszystkich akcji Unipetrolu należących do akcjonariuszy mniejszościowych - chodzi o ok. 5,97 proc. akcji czeskiej spółki. PKN Orlen informując wcześniej, że zaoferuje w wykupie 380 CZK za jedną akcję, podawał, że łączna cena wyniesie 4 mld 114 mln 515 tys. 740 CZK. Podawał jednocześnie, iż wykup będzie przeprowadzany z zamiarem wycofania akcji Unipetrolu z obrotu na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

W 2016 r. Unipetrol rozpoczął w Chempark Zalużi w Litvinowie, największym zakładzie chemicznym w Czechach, budowę nowej instalacji polietylenu PE3 o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 mld CZK. Nowy kompleks, który ma być uruchomiony w 2018 r., będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Wykonawcą inwestycji jest Technip.

 

Jak zapowiadał wcześniej PKN Orlen, nowa instalacja polietylenu PE3 w zakładach w Litvinowie zastąpi funkcjonującą jednostkę PE1. Jednocześnie nadal działać tam będzie instalacja polietylenu PE2 o mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton rocznie.

 

W skład Grupy Unipetrol wchodzą m.in. rafinerie w Litvinowie i Kralupach - jedyne w Czechach, największa w tym kraju sieć stacji paliw Benzina - 400 placówek oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie