Lech Wałęsa: zwracam się o uwolnienie Sencowa i zgłaszam go do Pokojowej Nagrody Nobla

Polska
Lech Wałęsa: zwracam się o uwolnienie Sencowa i zgłaszam go do Pokojowej Nagrody Nobla
Polsat News

"W przededniu rocznicy polskiego Sierpnia 1980, który przyniósł jeden z najwspanialszych ruchów społecznych »Solidarność« i zapoczątkował pokojowe zmiany, które w rezultacie przyniosły Europie Wschodniej wolność od totalitarnego ustroju, staję w obronie ukraińskiego reżysera, Olega Sencowa" - napisał w oświadczeniu Lech Wałęsa i dodał, że zgłasza więzionego Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jak przypomniał były prezydent "Sencow demonstrował na EuroMajdanie za Ukrainą w demokratycznej Europie. Następnie pokojowo przeciwstawiał się aneksji jego rodzinnego Krymu przez Rosję. Aresztowany przez służby rosyjskie, w procesie określonym przez Amnesty International jako  »nieuczciwy proces przed wojskowym sądem« został skazany na 20 lat ciężkiego łagru, mimo iż główny świadek oskarżenia odwołał swoje zeznania przed sądem jako »wymuszone torturami«" - czytamy w oświadczeniu.

 

W ocenie Wałęsy ostatnie słowo wypowiedziane przez Sencowa po skazaniu, w którym prosi naród rosyjski, by "nauczył się nie bać", jest przykładem "podziwu godnej postawy na rzecz braterstwa między narodami".

Wałęsa wskazał też w oświadczeniu, że Sencow, który od ponad 100 dni prowadzi głodówkę, "występuje o uwolnienie wszystkich ukraińskich więźniów politycznych więzionych przez Rosję, jednocześnie nie występując o wolność dla siebie".

"Oleg Sencow w moim najgłębszym przekonaniu swoim działaniem uosabia wszystkie ideały, które przyświecały również mnie, kiedy prowadziłem swoją pokojową walkę o przyszłość świata" - uważa Wałęsa.

 

 

"Ostateczne poświęcenie dla dobra innych"

 

"Wiara w demokrację, pokojowe metody działania, brak nienawiści, działanie na rzecz braterstwa między narodami i ostateczne poświęcenie własnej osoby dla dobra innych, niesprawiedliwie pokrzywdzonych ludzi" - to według Wałęsy cechy "godne najwyższego uznania wolnego świata".

"Z tych powodów zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o uwolnienie Olega Sencowa i zgłaszam Olega Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla" - napisał były prezydent.

 

Oleg Sencow, reżyser filmowy, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny. Od 107 dni prowadzi głodówce w proteście przeciw swemu uwięzieniu i praktykom władz Rosji. Bliscy Sencowa określają jego stan jako "katastrofalnie zły". 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie