18 września w Waszyngtonie spotkanie Trumpa z Dudą

Polska
18 września w Waszyngtonie spotkanie Trumpa z Dudą
Twitter/Kancelaria Prezydenta

Prezydent USA Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią przyjmą 18 września w Waszyngtonie prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - poinformował we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu.

Jak napisano w komunikacie, prezydenci "będą pracować nad wzmocnieniem amerykańsko-polskiego partnerstwa strategicznego" oraz planują rozmowy na temat "handlu, wojskowości i kwestii bezpieczeństwa".

 

"Do wizyty dojdzie w czasie, gdy Polska świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości i na niewiele ponad rok od historycznej wizyty Prezydenta Trumpa w Warszawie" - oświadczył Biały Dom.

 

Rozmowa prezydentów w cztery oczy i spotkanie pierwszych dam

 

Wcześniej we wtorek o tym, że niebawem potwierdzony zostanie termin oficjalnej wizyty pary prezydenckiej w Białym Domu, informował szef gabinetu Dudy Krzysztof Szczerski. Podkreślał, że wizyta obejmie m.in. rozmowę prezydentów w cztery oczy oraz spotkanie pierwszych dam.


W imieniu polskiego prezydenta Szczerski udaje się do Waszyngtonu na pogrzeb zmarłego w sobotę amerykańskiego senatora Johna McCaina, co - jak mówił - będzie też okazją, by dalsze konsultacje w sprawie wizyty prowadzić na miejscu.


Wśród możliwych form współpracy na linii Waszyngton-Warszawa szef gabinetu prezydenta Dudy wymienił współpracę polityczną, wojskową - w tym rozbudowę obecności amerykańskich wojsk w Polsce jako "sojuszniczej gwarancji naszego bezpieczeństwa" - a także gospodarczą, obejmującą większe inwestycje amerykańskie w Polsce oraz włączenie do polsko-amerykańskiego partnerstwa nowych sektorów gospodarki.

 

Prezydent Duda - jak mówił Szczerski - na wizytę do Waszyngtonu zaprosi również przedstawicieli rządu, w tym prawdopodobnie ministra spraw zagranicznych i ministra obrony narodowej.

 

Listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA w Warszawie 6 września

 

 

Szef gabinetu prezydenta powiedział także, że 6 września Andrzej Duda przyjmie listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA w Warszawie -  Georgette Mosbacher. - To też jest rytm zachowany, zgodny z pragmatyką dyplomatyczną, że nowa ambasador USA (w Polsce) będzie zaprzysiężona przed wizytą polskiego prezydenta w USA, tak, by była ona włączona do przygotowań tej wizyty - zaznaczył.

 

Szczerski poinformował, że on sam w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy weźmie udział w przypadających w najbliższy weekend uroczystościach pogrzebowych senatora Johna McCaina.

 

PAP

dk/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie