Prokuratura przesłuchuje krakowskich sędziów ws. byłego prezesa Sądu Apelacyjnego

Polska
Prokuratura przesłuchuje krakowskich sędziów ws. byłego prezesa Sądu Apelacyjnego
Polsat News

"Prokuratura Krajowa wzywa na przesłuchania krakowskich sędziów, którzy przyjęli uchwały potępiające złe traktowanie w areszcie b. prezesa sądu apelacyjnego. Prokuratorzy wypytują sędziów, skąd wiedzieli o szykanach wobec ich byłego przełożonego" - pisze OKO.press. - Chcemy sprawdzić czy Krzysztof S. był w upokarzający sposób traktowany w zakładzie karnym - mówi rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Według informacji różnych mediów, prokuratura wzywa krakowskich sędziów na przesłuchania od połowy sierpnia, przesłuchała już co najmniej czterech sędziów Sądu Apelacyjnego.

 

Teraz zaczęła wzywać na przesłuchania sędziów Sądu Okręgowego, przesłuchania dotyczą sposobu traktowania w areszcie śledczym w Rzeszowie byłego prezesa Sądu Apelacyjnego Krzysztofa S., oskarżonego o korupcję i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która defraudowała pieniądze Krajowego Centrum Zakupów dla Sądownictwa.

 

Jak ustaliło OKO.press, "sędziów wzywa wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej, który na co dzień zajmuje się łamaniem prawa przez sędziów i prokuratorów. To specjalna jednostka powołana przez Zbigniewa Ziobrę. Przesłuchania sędziów w charakterze świadków trwają od niedawna. Część sędziów już została przesłuchana, inni dostają wezwania".

 

"Bezprawne działania o charakterze represyjnym"

 

"Przesłuchania krakowskich sędziów mają na celu zweryfikowanie informacji, czy były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztof S., aresztowany w związku z zarzutami korupcyjnym, był w upokarzający sposób traktowany w zakładzie karnym" - poinformowała Prokuratura Krajowa w komunikacie.

 

Jak oświadczyła "postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu w związku z publikacją tygodnika »Polityka« i uchwałami sędziów Sądów Apelacyjnego i Okręgowego w Krakowie, wskazującymi na »bezprawne działania o charakterze represyjnym«, jakim miał być poddany Krzysztof S.".

 

"W celu zweryfikowania tych informacji niezbędne jest więc przesłuchanie autorów uchwał, funkcjonariuszy Służby Więziennej i ewentualnie innych osób, które mogą mieć związek ze sprawą. Przesłuchania sędziów są prowadzone w dogodnym dla nich miejscu i uzgodnionym z nimi czasie" - podkreśliła Prokuratura Krajowa.

 

Wyjaśniła również, że "z uwagi na fakt, że ewentualne przestępstwo może dotyczyć przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, postępowanie prowadzi właściwy w takich sprawach Wydział Spraw Wewnętrznych".

 

"Wszystkie realizowane czynności zmierzają do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy. W szczególności zaś do stwierdzenia, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a jeśli tak, to kto był jego sprawcą" - podkreślono w komunikacie.

 

Wyjaśnia też służba więzienna

 

Niezależnie od prokuratury czynności wyjaśniające prowadzi Centralny Zarząd Służby Więziennej - podała PK. 

 

 

W maju sędziowie Sądu Apelacyjnego w Krakowie "w związku z informacjami dotyczącymi bezprawnych działań o charakterze represyjnym, jakim został poddany w zakładzie karnym w Rzeszowie b. prezes SA w Krakowie wyrazili w uchwale stanowczy sprzeciw wobec tych praktyk".

 

Chodziło m.in. o opisane przez "Politykę" codzienne kontrole osobiste sędziego i uniemożliwienie mu przebrania się i ogolenia przed rozprawą. Podobne stanowisko zajęli wcześniej sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie.

 

"Opisane działania podjęte wobec pana sędziego odbieramy jako celowe, zmierzające do upokorzenia sędziego, jak też ukierunkowane na zdeprecjonowanie, zastraszenie i podporządkowanie środowiska sędziowskiego władzy wykonawczej" - napisali m.in. sędziowie SA w uchwale z 28 maja.

 

PAP, OKO.press, polsatnews.pl

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie