Cuchnąca i mętna woda w kranie. Problem wraca co rok. Od ponad 10 lat

Polska

Mieszkańcy Siedliska w Lubuskiem od ponad dekady zmagają się z nieprzyjemnym problemem. Co roku w okresie letnim, zamiast czystej wody, leci z kranów w ich domach mętna maź o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo niszczy domowe sprzęty: pralki i zmywarki.

– Nie da się tego pić, nie da się w tym gotować, nawet ciuchów białych nie można w tym wyprać – opowiada Monika Bereś.


- Nasze urządzenia sanitarne są cały czas brudne: pralki, zmywarki, ekspresy. Boimy się, że to się popsuje, że to ulegnie zniszczeniu - mówi Agnieszka Adamow-Czaykowska.


Mirosława Maciejewska płaciła znajomemu, który czyścił jej zapchany sprzęt AGD.


- Teraz wzięłam firmę i rachunek przedstawię gminie, bo to już za dużo jest - zapowiada.


- Co z tego, że my wymieniamy wszystkie sprzęty, jak one są nie do użytku po kilku latach. A to nie kosztuje złotówkę, że możemy sobie pozwolić na ich wymianę co rok. Dwa lata temu wymieniałam instalację w domu, ponieważ robiłam generalny remont i okazuje się, że teraz mam taką właśnie wodę - dodaje Jolanta Konwińska.


Modernizacja hydroforni za 3,5 mln zł


Mieszkańcy, którzy rocznie płacą około 300 zł za wodę, od lat bezskutecznie zwracają się o pomoc do rozmaitych instytucji. Niestety – bezskutecznie.


- Były to zawiadomienia kierowane i do Ministerstwa Zdrowia, które przekierowywało korespondencje do sanepidu w Gorzowie, potem wróciło to do Nowej Soli, a stamtąd do wójta – wylicza Justyna Paruszewska.


- Pozyskaliśmy sporo pieniędzy i modernizujemy hydrofornię za prawie 3,5 miliona złotych na gospodarkę wodno-ściekową. Pieniądze dostaliśmy w ubiegłym roku. Mamy oddać tę hydrofornię na koniec października. Część sieci mamy nowych, ale na tych starych takie sytuacje, nawet przy nowej hydroforni, mogą się powtarzać - zastrzega Dariusz Straus, wójt Gminy Siedlisko.


Mieszkańcy tracą nadzieję


Mieszkańcy powoli przestają wierzyć w zapewnienia wójta, ponieważ mimo poczynionych inwestycji sytuacja się nie zmienia. Niestety również kolejne interwencje sanepidu nie przynoszą żadnych efektów.


Mimo że gmina płaci kolejne grzywny nakładane przez sanepid, stan wody w Siedlisku niestety się nie poprawia. Mieszkańcy powoli tracą nadzieję na pozytywne rozwiązanie ich problemu.

 

Interwencja 

prz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze