Rafalska: już 70 procent wszystkich uprawnionych rodzin złożyło wnioski o wyprawkę szkolną

Polska

- Napływ wniosków jest imponujący, rodziny pamiętają. Już 70 procent wszystkich uprawnionych złożyło wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" - powiedziała na antenie Polsat News minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W jej ocenie do końca sierpnia wnioski złoży 85 procent wszystkich uprawnionych. O 300 zł świadczenia można wystąpić do 30 listopada.

Złożenie wniosku o wyprawkę szkolną Polacy zostawili na ostatni dni wakacji. Kilka dni temu informowano bowiem, że do 17 sierpnia do urzędów wpłynęły wnioski od zaledwie 25 proc. uprawnionych rodzin.

 

- Jeżeli złożymy wniosek do końca sierpnia, to mamy gwarancję, że do końca września, to świadczenie zostanie wypłacone. Po sierpniu samorządy będą miały dwa miesiące na wypłatę pieniędzy - przekazała minister. 

 

 Według wyliczeń MRPiPS, wyprawka szkolna może trafić do 4 mln 600 tys. dzieci, wychowujących się w ok. 3 mln 400 tys. rodzin. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.

 

- Ufamy, że dzięki tym pieniądzom tornister będzie lepiej doposażony - dodała Rafalska. 

 

Minister zaznaczyła, że program nie jest incydentalny, pieniądze na niego znalazły się w przyszłorocznym budżecie i mają się znaleźć w kolejnych.

 

Dla kogo 300 zł

 

W ramach programu "Dobry start", 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole.

 

W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny.

 

Świadczenie z programu "Dobry start" może się łączyć ze świadczeniem wypłacanym z programu "500 plus". Nie przysługuje jednak "z urzędu" - jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. 

 

Polsat News

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie