"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" od 31 sierpnia w kinach. W rolach głównych Adamczyk i Zakościelny

Kultura

Dywizjon 303 uważany jest za jedną z najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Polscy piloci słynęli z wielkiej odwagi, bohaterstwa i ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. W trakcie podniebnej bitwy o Anglię zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili. Ich losy już wkrótce będziemy mogli śledzić w filmie "Dywizjon 303. Historia prawdziwa".

W "Dywizjonie 303", który wejdzie do kin 31 sierpnia, zobaczymy znakomitych polskich aktorów: Piotra Adamczyka, Macieja Zakościelnego, Antoniego Królikowskiego, Jana Wieczorkowskiego, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Marcina Kwaśnego, Nikodema Rozbickiego, Annę Prus oraz Brytyjczyków: Carę Theobold, Andrewa Woodalla czy Johna Kay Steela.

 

Artystyczna mieszanka próbuje nie tylko pokazać działania słynnej polskiej eskadry, lecz także odtworzyć niezwykłą aurę, która towarzyszyła tym utalentowanym i niezwykle odważnym pilotom. 

 

"Gdyby ojciec wiedział, że powstał ten film, niesłychanie by się ucieszył"

 

Syn Arkadego Fiedlera, autora książki o słynnych podniebnych wojownikach - Marek Fiedler - twierdzi, że "Dywizjon 303" był dziełem życia jego ojca i każdy Polak powinien go zobaczyć. - Gdyby ojciec wiedział, że powstał ten film, niesłychanie by się ucieszył. Myślę, że każdy z nas, Polaków, powinien zobaczyć "Dywizjon 303". To jest film, który na szczęście nie będzie dzielił w Polsce nikogo. Będzie dla wszystkich Polaków równie ważny, bo to jedno z naszych wspaniałych zwycięstw, o których powinniśmy pamiętać - powiedział.

 

Twórcy filmu "Dywizjon 303" mają nie tylko wsparcie rodziny pisarza, lecz także współpracowali ściśle z historykami, aby możliwie wiernie oddać realia tamtych czasów.

 

Polsat News, Polsat.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie