Polki urodziły najwięcej dzieci w Anglii i Walii spośród wszystkich grup cudzoziemców

Polska
Polki urodziły najwięcej dzieci w Anglii i Walii spośród wszystkich grup cudzoziemców
flickr/CC BY SA 2.0

20,8 tys. dzieci urodziły w ubiegłym roku polskie matki w Anglii i Walii. To największa liczba narodzin spośród wszystkich grup cudzoziemców w tym kraju. Na drugim miejscu znaleźli się Pakistańczycy (17,1 tys. narodzin), a na trzecim Rumuni (13,7 tys.). Od 2005 roku w Anglii i Walii zanotowano sześciokrotny wzrost narodzin dzieci przez kobiety z Polski.

20,8 tys. dzieci urodzonych przez Polki to 3,1 proc. wszystkich dzieci, które urodziły się w Anglii i Walii w 2017 roku. W sumie na świat przyszło tam 679,1 tys. osób (spadek rok do roku o 2,5 proc.). 28,4 proc. z nich miało zagraniczną matkę - to najwyższy wskaźnik od 1969 roku, kiedy sporządzono pierwszy spis narodzin. 

 

Biorąc pod uwagę ojcostwo, Polska spadła na drugą pozycję w rankingu za Pakistan. W ubiegłym roku w Anglii i Walii przyszło na świat 15,6 tys. dzieci, których ojcem był Polak. 

 

W niektórych miejscach rodzą się głównie cudzoziemcy

 

W Brent w północno-zachodnim Londynie 76 proc. dzieci, które urodziły się w 2017 roku miało zagraniczną matkę. W Newham we wschodnim Londynie - 74 proc. W Slough w Berkshire 63 proc., a w Luton 59 proc. 

 

Jak wynika z analizy brytyjskiego urzędu statystycznego, wzrost narodzin dzieci z polskimi rodzicami wynika głównie z zwiększonej w ostatnich latach migracji do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie dzietność cudzoziemek jest na najniższym poziomie w historii - 1,71.

 

dailymail.co.uk

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie