Chełmoński, Raszka, Zaleski. Resort kultury przypomina o utraconych przez Polskę dziełach sztuki

Polska
Chełmoński, Raszka, Zaleski. Resort kultury przypomina o utraconych przez Polskę dziełach sztuki
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości MKiDN przypomina o utraconych w wyniku II wojny światowej dziełach sztuki. Resort co piątek prezentuje w internecie obiekty, które ilustrują historię Polski bądź wiążą się z rodzimą tradycją i kulturą.

Akcja potrwa do końca roku; w tym czasie zaprezentowanych zostanie ok. 20 zaginionych dzieł sztuki. Niewykluczone, że akcja zostanie przedłużona.

 

Gliński: skala grabieży była ogromna

 

Dotychczas na stronie internetowej ministerstwa i w mediach społecznościowych MKiDN pojawiły się informacje o obrazach: "Stado żurawi o świcie" Józefa Chełmońskiego, "Zaćmienie słońca w roku 1851" ("Widok Warszawy od strony Pragi") Marcina Zaleskiego i "W polu" Apoloniusza Kędzierskiego, a także o płaskorzeźbie "Polonia tronująca" Jana Raszki.

 

 

 

- Skala grabieży polskich dóbr kultury podczas II wojny światowej była ogromna. Z różnych względów nie jesteśmy w stanie precyzyjnie oszacować, ile cennych obrazów, rzeźb czy archiwów straciliśmy. W bazie prowadzonej przez MKiDN widnieje obecnie ok. 63 tys. poszukiwanych dzieł - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

 

W ocenie ministra "jednym z ważnych działań Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury działającego w strukturach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN jest nagłaśnianie i popularyzowanie wiedzy o utraconym dziedzictwie kulturowym".

 

"Zachęcamy do udostępniania zdjęć"

 

- Odzyskiwanie dzieł sztuki to długa i żmudna praca wielu osób i instytucji. Współpraca w tym zakresie jest szczególnie ważna - podkreślił wicepremier.

 

Resort kultury zachęca do regularnego odwiedzania jego strony internetowej oraz profili w mediach społecznościowych (FB, Twitter), serwisu dzielautracone.pl, przeglądania zdjęć i pogłębiania wiedzy o utraconych dobrach kultury. "Zachęcamy też do udostępniania wizerunków dzieł na profilach społecznościowych" - podkreśla ministerstwo.

 

 

MKiDN przypomina, że straty dóbr kultury, których doznała Polska na skutek II wojny światowej (1939-1945), były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe, administrację okupanta czy szabrowników korzystających z wojennego zamętu. Działalność rabunkowa była organizowana i prowadzona głównie przez III Rzeszę, ale znaczącą część dzieł kultury i sztuki zagrabiły również wojska Armii Czerwonej.

 

W ciągu 5 lat odzyskano ponad 470 obiektów

 

Od początku lat 90. XX w. resort kultury prowadzi rejestr ruchomych zabytków (m.in. obrazów, rzeźb, tkanin, mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego) utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej. Obecnie w bazie danych znajduje się 63 tys. poszukiwanych obiektów.

 

 

Wśród polskich strat wojennych znajdują się dzieła takich mistrzów, jak: Rafael Santi, Annibale Carracci, Pieter Bruegel, Anton van Dyck, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak czy Aleksander Gierymski.

 

W ciągu ostatnich 5 lat dzięki staraniom MKiDN odzyskano ponad 470 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz zostały odnalezione na terenie kraju.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie