Załamanie pogody nad Polską. Ulewy, podtopienia i... burza piaskowa

Polska

Ponad 20 uszkodzonych dachów, kilkadziesiąt interwencji związanych z powalonymi drzewami, ok. 11 tys. odbiorców bez prądu - to dotychczasowy bilans burz przechodzących w piątek nad województwem podlaskim. Po ulewie nad Lędziechowem na Pomorzu, ruch pociągów został wstrzymany do soboty. Z kolei w województwie opolskim, mieszkańcy Krapkowic byli świadkami burzy pisakowej.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych - poinformowała straż pożarna z woj. podlaskiego, która odnotowała ponad trzydzieści interwencji w miejscach, gdzie na drogi spadły drzewa lub grube konary, ale również ponad 20 uszkodzeń dachów m.in. w powiatach monieckim, łomżyńskim i augustowskim w województwie podlaskim. Wśród uszkodzeń dachów cztery zdarzenia dotyczą domów, pozostałe - budynków gospodarczych.

 

W Białymstoku doszło też w czasie burzy do pożaru mieszkalnego poddasza - według wstępnych ustaleń, przyczyną było uderzenie pioruna.

 

Grad i porywisty wiatr

 

W regionie bez prądu było w piątek wieczorem ok. 11 tys. odbiorców - poinformowała Urszula Kosicka-Suszyńska z białostockiego oddziału PGE Dystrybucja. Uszkodzenia linii objęły 402 stacje transformatorowe. - Przyczyną awarii są gwałtowne burze oraz silny wiatr, który pozrywał linie energetyczne - dodała Kosicka-Suszyńska. Jak informują energetycy, najtrudniejsza sytuacja jest w gminach: Kolno, Łomża, Piątnica, Suwałki, Zambrów, Michałowo, Gródek, Łapy i Zabłudów.

 

Według ostrzeżeń meteorologicznych, burze będą przemieszczały się nad województwem podlaskim do wczesnych godzin rannych w sobotę. Towarzyszą im opady deszczu a nawet grad, możliwe są porywy wiatru do 80-90 km/h.

 

Burza piaskowa w Opolskiem

 

Nad województwem opolskim w piątek przeszedł front atmosferyczny. Jak informuje oficer dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, interweniowano blisko 70 razy.

 

 

Najpoważniejsze straty burze wyrządziły w powiecie opolskim i oleskim. W Brynicy pod naciskiem ulewnego deszczu i wiatru zarwał się dach budynku mieszkalnego. W tej samej miejscowości burza całkowicie zniszczyła budynek gospodarczy. Akcję ratowniczą utrudniały drzewa i konary leżące na drogach dojazdowych.

 

Wiatr i deszcz uszkodziły także dachy budynków w Łubnianach i Dąbrówce Łubniańskiej. Interweniowano także przy podtopieniach w powiecie oleskim. Do nietypowego zjawiska doszło w Krapkowicach. Miejscowość nawiedziła burza piaskowa. Ratownicy nie musieli interweniować.

 

Ulewa na Pomorzu

 

Po ulewie, która przeszła nad Lędziechowem na Pomorzu, ruch pociągów na trasie Lębork-Łeba został wstrzymany i ma być przywrócony dopiero w sobotę. PKP zapewniło pasażerom komunikację zastępczą.

 

Jak poinformowała straż pożarna w Lęborku, ulewa, która przeszła nad Lędziechowem, w gminie Nowa Wieś Lęborska, spowodowała, że woda z piachem spłynęła z wyżej położonych pól i zalała torowisko we wsi, a także jedną ulicę i dwie posesje.

 

Na miejsce zdarzenia skierowanych zostało 11 zastępów straży pożarnej. Lęborska PSP poinformowała, że PKP ma przysłać posiłki, by pomóc w usuwaniu wody i piachu z torowiska.

 

Ruch pociągów na trasie Lębork - Łeba został wstrzymany i ze wstępnie przekazywanych przez straż informacji wynika, że PKP ma go przywrócić w sobotę. Spółka kolejowa zapewniła pasażerom komunikację zastępczą.

 

Bilans po burzach w Łódzkiem

 

Kilka uszkodzonych dachów, połamane drzewa i gałęzie. Ponad 40 interwencji strażaków - to dotychczasowy bilans burz, które przechodzą przez województwo łódzkie.

 

Jak poinformowała w piątek wieczorem straż pożarna, do godziny 20 odnotowano 45 zgłoszeń - najwięcej w pow. wieluńskim (12), zduńskowolskim (10) oraz łaskim (7).

 

Silny wiatr uszkodził dachy budynków zarówno gospodarczych, jak mieszkalnych w miejscowościach: Zborów, Wrońsko, Rychłocice i Konopnica.

 

Dyżurny w łódzkim Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego dodaje, że wiatr połamał wiele drzew i konarów, z których część trzeba było usuwać z dróg. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

 

Według meteorologów, w Łódzkiem mogą nadal występować burze i opady gradu. Zanotowano opady deszczu od 10 mm do 20 mm i porywy wiatru do 65 km na godz. Burze przemieszczają się na północny-wschód regionu.

 

PAP

mta/las/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie