Sędzia Mariusz Muszyński zrezygnował z kandydowania na sędziego SN. "Ponadstandardowe ograniczenia"

Polska
Sędzia Mariusz Muszyński zrezygnował z kandydowania na sędziego SN. "Ponadstandardowe ograniczenia"
Polsat News

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński zrezygnował z kandydowania na sędziego Sądu Najwyższego. O wpłynięciu rezygnacji poinformowano w czwartek przed rozpoczynającym się posiedzeniem KRS pracownicy biura Rady. W rozmowie z Polsat News wyjaśniał, że rezygnuje, "bo musiałby z dnia na dzień zrezygnować ze swoich aktywności zewnętrznych".

W rozmowie z reporterką Polsat News sędzia TK Muszyński powiedział, że zastanawiał się nad tym czy kandydować i stwierdził, że "chociaż jest wiele powodów, dla których chciał kandydować, to status sędziego Izby Dyscyplinarnej ma ponadstandardowe ograniczenia co spowodowałoby, że musiałby z dnia na dzień zrezygnować ze swoich aktywności zewnętrznych, np. udział w rożnego rodzaju badaniach międzynarodowych".

 

- Nie mógłbym skończyć tego, co zacząłem. To byłoby niegrzeczne w stosunku do innych - wyjaśniał sędzia Muszyński.

 

Oprócz Muszyńskiego z kandydowania do SN wycofali się także radca prawny Piotr Płachta oraz adwokat Remigiusz Suehse. Wszyscy trzej zgłosili wcześniej swe kandydatury do Izby Dyscyplinarnej.

 

Od poniedziałku do środy kandydatów do SN wysłuchiwały zespoły KRS.

 

Rezygnacja przesłana do KRS

 

Muszyński nie stawił się we wtorek przed zespołem KRS, który wysłuchiwał kandydatów do Izby Dyscyplinarnej SN. O wpłynięciu w czwartek jego pisemnej rezygnacji poinformowali przed rozpoczynającym się posiedzeniem KRS pracownicy biura Rady.

 

Z kolei informując o rezygnacji z kandydowania do Izby Dyscyplinarnej SN radca prawny Piotr Płachta napisał, że decyzja ta to "sprzeciw wobec przyjętego w środę przez KRS przyspieszonego trybu procedowania". Płachta zaznaczył, że jego rezygnacja została już przesłana do KRS.

 

KRS - jak dowiedziała się PAP - otrzymała też już rezygnację adwokata Remigiusza Suehse.

 

KRS ma w czwartek rozpocząć czterodniowe posiedzenie podczas którego, zająć ma się wyłonieniem kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, w sprawie których wniosek o powołanie trafi do prezydenta. W czwartek i piątek KRS zająć ma się obsadą stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej i Izbie Karnej.

 

100 kandydatur do Izby Dyscyplinarnej

 

W Izbie Dyscyplinarnej do obsadzenia jest 16 stanowisk, a w Izbie Karnej wolne jest jedno stanowisko.

 

Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło 100 kandydatur, a do Izby Karnej - siedem kandydatur.

 

Spośród pierwotnie zgłoszonych 215 kandydatur - po wycofaniu niektórych lub uznaniu, że inne nie spełniają kryteriów - do wysłuchania pozostawało poniżej 200 osób. Wtorkowy komunikat Biura KRS informował o łącznie 182 kandydatach zaproszonych na wysłuchania.

 

Przed czwartkowymi obradami KRS, które rozpoczęły się po godz. 10 - jak poinformowano w biurze KRS - odpowiedni zespół przeprowadził jeszcze jedno wysłuchanie kandydata do Izby Dyscyplinarnej. 

 

PAP, Polsat News

nro/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie