Pozostała część mostu w Genui też może się zawalić

Świat
Pozostała część mostu w Genui też może się zawalić
EPA/LUCA ZENNARO

Pozostałości mostu w Genui, który runął 14 sierpnia, mogą się zawalić - ostrzegli w środę eksperci. Powołany na stanowisko komisarza po katastrofie w Genui przewodniczący władz regionu Liguria Giovanni Toti zażądał od firmy Autostrade per l'Italia wyjaśnień, jakie działania zamierza podjąć w sprawie resztek wiaduktu Morandiego, gdzie zginęły 43 osoby.

 

Zagrożenie rośnie - tak Toti podsumował stan konstrukcji oraz stwierdzoną przez ekspertów zaawansowaną korozję jednego z pylonów mostu. Ponadto pojawiły się informacje o tym, że resztki wiaduktu trzeszczą.

 

Specjalny komisarz podkreślił, że wszelkie działania w celu likwidacji obecnego zagrożenia, w tym także ewentualne zburzenie niestabilnych elementów, należy podjąć przy pełnym poszanowaniu prac prokuratury, prowadzącej śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy.

 

Toti oświadczył zarazem, że zgadza się z burmistrzem miasta Marco Buccim, że most trzeba zburzyć. "To straszliwy szkielet i straszny symbol" - dodał.

 

Informacje o groźbie zawalenia się pozostających kikutów potwierdził też szef komisji powołanej przez ministerstwo infrastruktury i transportu Roberto Ferrazza. Filar od strony wschodniej chwieje się; należy go jak najszybciej zburzyć albo zabezpieczyć - orzekł w ekspertyzie dla resortu.

 

Do siedziby spółki Autostrade per l'Italia weszła w środę Gwardia Finansowa, która przejęła dokumentację potrzebną w śledztwie.

 

Pamieć ofiar uczczą piłkarze

 

Piłkarze klubów włoskiej ekstraklasy i sędziowie prowadzący w weekend spotkania 2. kolejki wyjdą na boisko w koszulkach przygotowanych dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy w Genui. Na koszulkach znajdzie się napis "Genua w sercu" oraz specjalna grafika przedstawiająca most, którego dwa brzegi będą połączone sercem.

 

"To nasz sposób na uczczenie i wsparcie pamięci o ofiarach" - zaznaczono w komunikacie wydanym przez władze Serie A.

 

Podczas meczów 1. kolejki włoskiej ekstraklasy zawodnicy grali z czarną opaską na ramieniu, a spotkania ligowe Sampdorii Genua i Genoa CFC zostały przełożone.

 

PAP

jm/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie