"Polska będzie współpracować z Australią w dziedzinie bezpieczeństwa". MON nie rezygnuje z fregat

Polska
"Polska będzie współpracować z Australią w dziedzinie bezpieczeństwa". MON nie rezygnuje z fregat
Polsat News

Rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka w Australii dotyczyły współpracy obronnej, będą też bazą do podpisania w przyszłości umowy w tej sprawie; żadne decyzje w sprawie przejęcia fregat nie zapadły - oświadczyło w środę MON.

Szef MON udał się do Australii pod koniec ubiegłego tygodnia, towarzyszył w wizycie prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Błaszczak spotkał się m.in. z minister obrony Australii Marise Payne.

 

"Spotkanie stanowi bazę do podpisania umowy"

 

"Wizyta ministra Mariusza Błaszczaka w Australii i spotkanie z minister obrony oraz ministrem do spraw przemysłu obronnego tego kraju wzmocniły wzajemną współpracę obronną obu państw i stanowi bazę do podpisania w przyszłości umowy o współpracy w tym obszarze" - napisało MON w przekazanym w środę komunikacie.

 

Resort podał, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim globalnego bezpieczeństwa, szkolenia wojskowego, bezpieczeństwa cybernetycznego oraz współpracy wojskowej w długofalowej perspektywie.

 

W komunikacie podkreślono, że "Ministerstwo Obrony Narodowej wielokrotnie informowało, że żadne decyzje w sprawie zakupu fregat Adelaide nie zostały podjęte". "MON konsekwentnie realizuje politykę informacyjną, zgodnie z którą o decyzjach w sprawie zakupu uzbrojenia dla polskiej armii będziemy informować po zakończonych negocjacjach" - napisano.

 

"Nie rezygnujemy z dotychczasowych planów"

 

Jak zaznaczyło ministerstwo, "w resorcie obrony narodowej trwają analizy dotyczące dostępnych możliwości modernizacji Marynarki Wojennej RP, w tym odbywają się spotkania z potencjalnymi dostawcami lub producentami sprzętu przeznaczonego dla sił zbrojnych".

 

"Priorytetem MON jest sprawne i skuteczne pozyskanie okrętów oraz utrzymanie i podniesienie zdolności Marynarki przy wykorzystaniu obecnego potencjału polskiego przemysłu stoczniowego. Minister Mariusz Błaszczak wielokrotnie deklarował, że zależy mu na jak największym udziale polskiego przemysłu obronnego w procesie modernizacji Wojska Polskiego" - zaznaczyło MON.

 

Zapewniło także, że kierunki rozwoju MW "są  poddawane kompleksowej analizie i dyskusji wewnątrz rządu, ze szczególnym uwzględnieniem resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego". "MON sprawdza możliwości modernizacji polskiej marynarki, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym" - podkreślił resort.

 

MON zapewniło też ponownie, że "nie rezygnuje z żadnego z zapowiadanych programów modernizacyjnych Marynarki Wojennej". "Rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie konsekwentnie realizował działania, które mają na celu zniwelowanie wieloletnich zaniedbań i braku decyzji o wsparciu Marynarki przez ministrów rządów koalicji PO-PSL" - oświadczył resort.

 

Duda: żaden temat nie jest zamknięty

 

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił na początku sierpnia, że jednym z "kluczowych wymiarów" wizyty prezydenta w Australii będą sprawy związane z bezpieczeństwem, a w tym rozmowy w sprawie zakupu przez Polskę fregat rakietowych typu Adelaide.

 

W miniony piątek w mediach pojawiły się informacje, że Polska może nie zakupić australijskich fregat. Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała powiedział wówczas, że ewentualne pozyskanie australijskich fregat, jako rozwiązanie pomostowe, jest kierunkiem wartym rozważenia do czasu, kiedy polski przemysł stoczniowy nabędzie kompetencji do produkcji tego rodzaju okrętów.

 

Prezydent Duda pytany o ewentualny zakup od Australii fregat typu Adelaide powiedział we wtorek w Sydney, że prowadzone były i nadal są rozmowy na ten temat. - To jest kwestia wewnątrzkrajowych dyskusji, z jednej strony o charakterze wojskowym, ale z drugiej strony także i biznesowym, bo to jest kwestia także i polskiego przemysłu stoczniowego, ale zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty - powiedział prezydent.

 

O zakupie fregat materiał Wydarzeń.

 

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie