Policjanci odzyskali drogowskazy z XIX wieku. Konserwator zabytków zawiadomił ich o kradzieży

Polska
Policjanci odzyskali drogowskazy z XIX wieku. Konserwator zabytków zawiadomił ich o kradzieży
Policja Zachodniopomorska

Policjancji odzyskali kilkanaście dziewiętnastowiecznych drogowskazów z powiatu myśliborskiego (Zachodniopomorskie). Ważące nawet tonę głazy odnaleziono w przydomowych ogródkach okolicznych mieszkańców.

O kradzieżach drogowskazów w sierpniu br. zawiadomił policję wojewódzki konserwator zabytków.

 

- Na ich trop udało się trafić dzięki rozmowom z mieszkańcami miejscowości - powiedział w środę koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podkom. Marek Łuczak. Dodał, że jak się okazało, granitowe drogowskazy służyły jako elementy wystroju przydomowych ogródków w dwóch miejscowościach w gminie Dębno.

 

Jak poinformował podkom. Łuczak, udało się odzyskać 18 drogowskazów, które dawniej znajdowały się na skrzyżowaniach dróg. Zaznaczył, że wciąż czytelne są wypisane na nich inskrypcje z niemieckimi nazwami miejscowości i datami z połowy XIX w. Wśród zabytków znajdował się też pomnik poświęcony pamięci leśnika E. Schmidta.

 

Zachodniopomorska Policja
Zachodniopomorska Policja

 

Własność Skarbu Państwa

 

Głazy ważą od 500 kg do nawet tony, dlatego pozostawiono je za zobowiązaniem u właścicieli posesji. Jak wyjaśnił podkom. Łuczak, dawne drogowskazy i pomniki znajdujące się na terenie lasów są własnością Skarbu Państwa i pozostają pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich kradzież jest zagrożona karą więzienia nawet do 5 lat.

 

Po zakończeniu postępowania sądowego o tym, gdzie będą się znajdować odzyskane drogowskazy, zdecydują służby konserwatorskie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie