Berliński dziennik "TAZ" nazwał Trawniki "polskim obozem". Ambasador RP protestuje

Świat
Berliński dziennik "TAZ" nazwał Trawniki "polskim obozem". Ambasador RP protestuje
WikimediaCommons/Axel Mauruszat
Siedziba Ambasady RP w Berlinie

Berliński dziennik "Tageszeitung" ("TAZ") nazwał we wtorek w wydaniu internetowym "polskim obozem" Trawniki, pisząc o wydaleniu z USA do Niemiec 95-letniego Jakiwa Palija, strażnika w tym niemieckim nazistowskim obozie pracy SS. Ostro zaprotestował ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski.

- To może być tylko i wyłącznie stanowczy protest - zareagował ambasador. - Jestem trochę zdumiony tym, co się dzieje w niemieckich mediach, bo Niemcy - wydawało mi się - w ostatnich miesiącach jakby zrozumieli, że tych sformułowań należy unikać. Ale widocznie są dziennikarze, są gazety, takie niszowe gazety, jak "TAZ", którzy tego nie rozumieją- oświadczył Przyłębski.

 

- Także będziemy zdecydowanie interweniować i pewnie rezultaty tych interwencji się pojawią, ale smutne również wobec wypowiedzi pani kanclerz, wypowiedzi ministra spraw zagranicznych sprzed paru miesięcy, że Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za II wojnę światową, że są dziennikarze, którzy jeszcze tego jakby nie rozumieją - powiedział dyplomata.

 

Sformułowanie również w Fox News

 

Sformułowanie "polski obóz śmierci" pojawiło się też - w kontekście wydalenia Palija z USA - w amerykańskiej telewizji Fox News. Po interwencji ambasadora RP w USA Piotra Wilczka telewizja sprostowała to określenie.

 

Ambasador Przyłębski powiedział, że sądzi, iż podobnie będzie w przypadku "TAZ", ale zaznaczył, że "sprawa ma szerszy charakter". - My próbujemy poprzez spotkania z dziennikarzami, jakieś spotkania prasowe, uczulać niemieckich dziennikarzy na to, że polska opinia publiczna jest bardzo wrażliwa na tego typu sformułowanie. Tłumaczy nam się, że to jest skrót myślowy "polskie osoby koncentracyjne", ale oczywiście wiedzą, że to są niemieckie - to my mówimy, "to mówcie niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce". To są dwa słowa więcej i wystarczy. Do wielu to dociera, ale jak widać do niektórych nadal nie - skonstatował.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie