Spotkanie Merkel-Putin. Kanclerz Niemiec chce rozmawiać o gazociągu Nord Stream 2

Świat
Spotkanie Merkel-Putin. Kanclerz Niemiec chce rozmawiać o gazociągu Nord Stream 2
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Przed sobotnim spotkaniem z Władimirem Putinem w Mesebergu w Brandenburgii kanclerz Niemiec Angela Merkel wymieniła krytykowaną przez USA i część państw UE budowę gazociągu Nord Stream 2 wśród tematów, jakie zamierza omówić z prezydentem Rosji.

Jak oświadczyła, Rosja i Niemcy ponoszą wspólną odpowiedzialność za rozwiązywanie kryzysów takich jak syryjski i ukraiński. Zadeklarowała jednocześnie swą gotowość do współpracy z Putinem w tej dziedzinie. Chce z nim rozmawiać między innymi o ewentualnym stacjonowaniu na Ukrainie żołnierzy sił pokojowych ONZ, którzy nadzorowaliby przestrzeganie rozejmu.

 

Innym "ważnym tematem" rozmowy ma być konflikt syryjski. Zdaniem Merkel, przede wszystkim trzeba zadbać o to, by walki o Idlib nie doprowadziły do katastrofy humanitarnej. Niemcy chciałyby się potem włączyć w kierowany przez ONZ proces polityczny, którego elementami musiałyby być reforma konstytucji i wybory. Szefowa niemieckiego rządu nie wypowiedziała się na temat krytykowanego przez Zachód poparcia Rosji dla reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

 

Kwestia tranzytu przez Ukrainę

 

Merkel zapewniła, że chce także rozmawiać z Putinem o kwestiach dotyczących praw człowieka.

 

Wypowiadając się przed spotkaniem z szefową niemieckiego rządu, rosyjski przywódca nie wykluczył utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę także po uruchomieniu Nord Stream 2. - Główną kwestią jest to, by ten tranzyt przez Ukrainę, który ma tradycję, odpowiadał wymaganiom ekonomicznym - zaznaczył.

 

Dążąc do złagodzenia międzynarodowej krytyki Nord Stream 2, Niemcy domagają się, by Ukraina mogła nadal zarabiać na przesyłaniu gazu przez jej terytorium.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie