"Wyłączenie KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu"

Polska
"Wyłączenie KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu"
Polsat News

Ewentualne zawieszenie KRS w prawach członka, a nawet wykluczenie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu - ocenił w komunikacie dla prasy sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa chce wykluczyć z organizacji polską Krajową Radę Sądownictwa (KRS). W czwartek przekazano KRS, że zajmie się tym posiedzenie plenarne 17 września w Bukareszcie. "Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej" - czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej ENCJ.

 

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa napisał w piątkowym komunikacie, że rekomendację zarządu ENCJ przyjął z rozczarowaniem. W jego ocenie, dotychczasowa, zaledwie czteromiesięczna działalność nowego składu Rady nie uzasadnia podejmowania tak drastycznych środków.

 

"Członkostwo ma charakter prestiżowy"

 

"Członkostwo w ENCJ, którą w 2004 r. zakładaliśmy wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami, ma przede wszystkim charakter prestiżowy, a organizacja ta jest dodatkowym forum współpracy międzynarodowej. Udział w pracach ENCJ nie ma jednak bezpośredniego znaczenia dla działalności Krajowej Rady Sądownictwa. Nie wpływa również w żaden sposób na codzienną pracę sądów" - zaznaczył Mazur.

 

Jak dodał, aktywne członkostwo w tej organizacji nie uchroniło polskiego sądownictwa przed nieefektywnością i przewlekłością, nie doprowadziło również do postulowanej powszechnie reformy wymiaru sprawiedliwości. "W tym sensie, ewentualne zawieszenie Rady w prawach członka ENCJ, a nawet wykluczenie z tej organizacji nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu" - zaznaczył.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze