Kontrola CBA ws. budowy szpitala w Poznaniu. Wnioskowało o nią miasto

Polska
Kontrola CBA ws. budowy szpitala w Poznaniu. Wnioskowało o nią miasto
zdj. ilustracyjne/Polsat News

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę decyzji o budowie szpitala w Poznaniu, na który, według śledczych w dniu przetargu nie było zabezpieczonej całości pieniędzy. Kontrolę podjęto na wniosek miasta Poznania.

Kontrola dotyczy udzielania zamówień publicznych przez Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM). Agenci CBA badają stosowanie prawa przy zamówieniach z całego 2017 r. i pierwszych pięciu miesięcy 2018 r.

 

- Kontrola poznańskiej delegatury CBA jest w toku. Rozpoczęła się pod koniec czerwca, a więc zgodnie z ustawowymi wymogami może potrwać do końca września - powiedział Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej.

 

- Szef CBA ma prawo w szczególnie uzasadnionych przypadkach przedłużyć ją, ale nie dłużej niż o sześć miesięcy - przypomniał.

 

Umowa na kwotę o 36 mln zł wyższą niż planowana

 

Rzeczniczka prasowa miasta Poznania Hanna Surma podkreśliła, że o kontrolę CBA zwróciło się miasto. - Kontrola przebiega w sposób płynny. Pracownicy CBA zwracają się do POSUM z prośbą o przedstawienie dokumentów. Wyznaczeni pracownicy POSUM przegotowują wymagane dokumenty i przekazują kontrolującym - powiedziała rzeczniczka.

 

Według informacji, które uzyskała PAP ze źródeł bliskich sprawy, kontrolujący funkcjonariusze CBA badają m.in. okoliczności zawarcia umowy na budowę dwóch nowych budynków POSUM. Miało w nich powstać - na zasadzie zaprojektuj i zbuduj - Poznańskie Centrum Opieki Senioralnej i Paliatywnej POSUM.

 

Kontrolerzy sprawdzają umowę, którą zawarł ówczesny p.o. dyrektor Ośrodka, na kwotę o niemal 36 mln zł wyższą, niż wynosiła zaplanowana kwota wydatków. Według badających sprawę odbyło się to bez zgody Rady Społecznej ośrodka. W takim przypadku, gdy kwota zabezpieczonych środków wynosiła prawie 32 mln zł a umowa z wykonawcą miała wartość 67,9 mln zł dyrektor miał obowiązek unieważnienia przetargu - oceniają badający sprawę.

 

Pożyczki bez zgody nadzorujących organów

 

Dodatkowo dyrektor miał zawrzeć z wykonawcą tajne porozumienie zmieniające warunki umowy o wykonanie zamówienia publicznego. Ma z niego jednoznacznie wynikać, że POSUM nie dysponował wystarczającymi środkami na pokrycie całości budowy. Żeby wykonać inwestycję POSUM zaciągnął pożyczki. Dyrektor nie miał na nie zgody nadzorujących Ośrodek organów, nie miał też zabezpieczonych środków na spłatę tych zobowiązań - wynika z informacji PAP.

 

Agenci CBA badają też umowy na usługi doradcze dla POSUM przy pozyskaniu unijnych dotacji, a wydatki na nie były zapisane w planach finansowych na 2017 i 18 r. Umowy miały zostać zapisane w taki sposób, że wynagrodzenie miało składać się ze stałych kwot - od 14,5 tys. do 25 tys. zł oraz premii - łącznie niemal 1,5 mln zł. Umowy nie były też opiniowane przez Radę Społeczna Ośrodka.

 

Władze miasta w połowie kwietnia miały złożyć doniesienie do CBA na byłego p.o. dyrektora POSUM Piotra Nycza. Wcześniej - 3 kwietnia podał się do dymisji. Kontrola miejskiego wydziału zdrowia wykazała, że dyrektor podpisał trzy umowy doradcze na pomoc w pozyskaniu środków unijnych, które były skrajnie niekorzystne dla miasta.

 

Miejscy kontrolerzy znaleźli też zapłaconą przez POSUM fakturę wystawioną przez wykonawcę nowej części POSUM - Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej za niewykonane prace.

 

Piotr Nycz pełnił obowiązki dyrektora POSUM od początku 2014 r. a planowane nowe Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej miało być - jak zapowiadał dziennikarzom - jednym z największych w Polsce centrów leczenia i opieki przeznaczonych dla starszych ludzi z oddziałami geriatrycznymi i rehabilitacyjnymi, poradniami specjalistycznymi oraz hostelem a także oddział porodowy.

 

Ośrodek podlegający miastu

 

W czwartek 16 sierpnia upłynął termin składania kandydatur w konkursie na nowego dyrektora Ośrodka. Obecnie kieruje nim p.o. dyrektor Sławomir Robert Richter, poprzednio dyrektor ds. administracyjnych.

 

Media pisały, że pozytywną decyzję o budowie nowego Centrum wydało Ministerstwa Zdrowia i władze miasta, które zabezpieczyły w budżecie środki na budowę ośrodka. Bardzo nisko miał ocenić wniosek dotyczący Centrum wielkopolski oddział NFZ. Inwestycja miała zakończyć się najpóźniej w pierwszym kwartale 2019 r.

 

POSUM istnieje od 1991 r. i jest jednostką organizacyjną podległą Miastu Poznań. To największy zespół przychodni specjalistycznych w Poznaniu; zajmuje się m.in. nefrologią ze stacją dializ, diabetologią, diagnostyką medyczną, chirurgią, ortopedią, laryngologią i reumatologią. Rocznie przyjmuje ok. 250 tys. pacjentów i udziela ponad 300 tys. porad medycznych i badań diagnostycznych.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie