Czy dobrze się stało, że prezydent zawetował ustawę o ordynacji do PE? "Tak czy Nie" godz. 20:00

Polska
Czy dobrze się stało, że prezydent zawetował ustawę o ordynacji do PE? "Tak czy Nie" godz. 20:00
Polsat News

Prezydent zawetował w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Uznał, że zaproponowane zmiany "w zbyt daleko idący sposób odbiegają od zasady proporcjonalności". O ordynacji wyborczej do PE w programie "Tak czy Nie" rozmawiać będą Anna Maria Siarkowska z Klubu Parlamentarnego PiS oraz Piotr Zgorzelski z PSL.

- W naszym prawie wyborczym, jak również w akcie dotyczącym wyboru członków Parlamentu Europejskiego przyjętym przez Radę, a więc w akcie prawa europejskiego, jest jasno określony punkt 5 procent jeżeli chodzi o dostępność do europarlamentu. Ugrupowanie musi osiągnąć w wyborach minimum 5-procentowy wynik, aby mogło uzyskać mandat w wyborach do PE - powiedział prezydent.
 
Jak wskazał, zmiana zapisana w nowelizacji "powoduje, że efektywny próg wyborczy będzie co najmniej kilkunastoprocentowy". Oznaczałoby to, że tylko dwie największe partie miałyby swoich przedstawicieli w PE.

 

W drugiej części programu Agnieszka Gozdyra rozmawiać będzie z Markiem Konkolewskim, szefem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) oraz z Grzegorzem Traczewskim, dziennikarzem motoryzacyjnym z Auto Plus Radio i TV. Goście będą próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: czy pijanym sprawcom wypadków należy konfiskować auta?

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie