Niepewna przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Decyzja rady miejskiej ma zapaść 12 września

Świat
Niepewna przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Decyzja rady miejskiej ma zapaść 12 września
Polsat News

"Uzyskano wymaganą liczbę ważnych podpisów w sprawie referendum nad uchwałą rady miejskiej w sprawie przesunięcia Pomnika Masakry Katyńskiej" - poinformował Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych w amerykańskim Jersey City. Według jego przewodniczącego, dzięki podpisom Polonii i mieszkańców pomnik może ostatecznie zostać na swoim dotychczasowym miejscu.

"Dostarczono miastu ponad 15 tysięcy podpisów i po trwających kilka tygodni obradach, przeliczeniach ostateczny wynik okazał się sukcesem; zatwierdzono sześć tysięcy siedemset czternaście podpisów" - głosi komunikat przewodniczącego Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego Janusza Sporka.

 

"Rada miejska ma dwie możliwości"

 

Według Sporka, "Rada Miejska ma teraz dwie możliwości, z których jedną musi wybrać na posiedzeniu 12 września: posłuchać żądań wyborców i zanegować ustawę, lub dać ten problem pod głosowanie publiczne".

 

Przewodniczący komitetu przekonuje, że zebranie podpisów pod referendum jest "mocnym sygnałem" przeciwko "lekceważeniu głosu wyborców" przez burmistrza Jersey City, Stevena Fulopa.

 

 

Akcję zbierania podpisów zainicjował mec. Sławomir Platta. Polski prawnik jest kandydatem na urząd senatora stanu Nowy Jork. Platta we wpisie na Facebooku podziękował wszystkim, którzy podpisali petycję.

 

 

Miał stanąć ok. 60 metrów dalej

 

Pomnik Katyński w Jersey City ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie i stojąca na piedestale postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem. Autorem monumentu jest polonijny rzeźbiarz Andrzej Pityński.

 

W połowie czerwca Rada Miejska Jersey City zatwierdziła decyzję burmistrza, zgodnie z którą Pomnik Katyński miał stanąć w odległości ok. 60 metrów od dotychczasowej lokalizacji na wschodnim końcu ulicy York - w pobliżu nabrzeża rzeki Hudson.

 

Jersey City nazywane jest Szóstą dzielnicą Nowego Jorku. W granicach administracyjnych tej miejscowości znajduje się wyspa Liberty Island ze słynną Statuą Wolności.

 

polsatnews.pl

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie