Minister finansów: tempo wzrostu PKB zmaleje

Biznes
Minister finansów: tempo wzrostu PKB zmaleje
en.wikipedia.org/Andrej Klizan/CC0

Tempo wzrostu w II połowie br. obniży się w okolice 4,5 proc., a w 2019 r. spadnie już poniżej 4 proc. - oceniła minister finansów Teresa Czerwińska. Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że PKB niewyrównany sezonowo w II kw. br. wzrósł realnie o 5,1 proc. rok do roku wobec wzrostu 5,2 proc. w I kw. 2018 r. oraz wobec 4 proc. w analogicznym kwartale zeszłego roku.

PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się w II kw. br. realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,0 proc.

 

Według szefowej resortu finansów, dane za II kw. potwierdziły, że tempo wzrostu PKB w I połowie br. utrzymało się na wysokim poziomie, pomimo osłabienia dynamiki aktywności na polskich głównych rynkach eksportowych.

 

Czerwińska: wzrost PKB w 2019 roku poniżej 4 proc.

 

- Było to wynikiem wysokiej dynamiki dwóch głównych komponentów popytu krajowego: głównie konsumpcji prywatnej, której sprzyja wyjątkowo dobra sytuacja na rynku pracy i bardzo dobre nastroje konsumentów, ale i inwestycji, zwłaszcza sektora instytucji rządowych i samorządowych - uważa Czerwińska. - Zakładając, że w kolejnych kwartałach tempo wzrostu PKB (kw/kw, sa) utrzyma się na poziomie z II kw. - licząc na danych wyrównanych sezonowo - roczne tempo wzrostu w II połowie br. obniży się w okolice 4,5 proc., a w 2019 r. spadnie już poniżej 4 proc. - prognozuje minister.

 

Według niej to zaś oznacza, że możemy znajdować się obecnie na szczycie koniunktury, a kolejne odczyty mogą być już mniej optymistyczne. - Największym ryzykiem dla perspektyw polskiej gospodarki jest sytuacja w otoczeniu zewnętrznym, w szczególności w Niemczech, naszym głównym partnerze handlowym - dodała.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie