Mateusz Morawiecki jedzie na Łotwę. Odwiedzi żołnierzy i spotka się z tamtejszym premierem.

Polska
Mateusz Morawiecki jedzie na Łotwę. Odwiedzi żołnierzy i spotka się z tamtejszym premierem.
PAP/Marcin Gadomski

W środę po południu premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy; podczas wizyty zaplanowano też spotkanie bilateralne z szefem łotewskiego rządu.

 

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Warszawie premier Mateusz Morawiecki uda się na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy. - Podczas oficjalnej części wizyty premier Morawiecki wraz z żołnierzami weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami święta Wojska Polskiego - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 

Minister dodał, że podczas części nieoficjalnej wizyty szef polskiego rządu będzie rozmawiał z żołnierzami i oficerami biorącymi udział w misji na Łotwie, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Dworczyk podkreślił, że dodatkowym wymiarem środowej wizyty na Łotwie jest "podkreślenie bardzo długiej i dobrej polsko-łotewskiej współpracy wojskowej".

 

- Ta współpraca datuje się od 1920 r., kiedy wojsko polskie współdziałając z oddziałami łotewskimi w ramach operacji łatgalskiej wyzwoliło Dyneburg i Łatgalię z rąk bolszewików. Od tamtego czasu, zarówno w 20-leciu międzywojennym jak i współcześnie polsko-łotewska współpraca wojskowa układa się wzorowo - mówił szef KPRM.

 

Spotkanie z premierem Marisem Kuczinskisem

 

Dworczyk poinformował ponadto, że w czasie środowego wyjazdu premiera Morawieckiego odbędzie też spotkanie bilateralne z premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem. - Premierzy omówią najistotniejsze tematy dotyczące zarówno polityki bieżącej, jak również bezpieczeństwa i sytuacji geopolitycznej w regionie - powiedział Dworczyk.

 

Minister dodał, że premierzy podczas spotkania będą rozmawiać też o współpracy krajów bałtyckich, która jest "jednym z priorytetów polityki zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości".

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie