Kubańczycy rozpoczęli debatę nad nową konstytucją. Projekt uwzględnia działalność prywatną

Świat
Kubańczycy rozpoczęli debatę nad nową konstytucją. Projekt uwzględnia działalność prywatną
Wikimedia Commons/Nigel Pacquette/Hawana

Kubańczycy rozpoczęli w poniedziałek, w rocznicę urodzin zmarłego w 2016 r. przywódcy Fidela Castro, debatę nad projektem nowej konstytucji, który uwzględnia rolę rynku i działalności prywatnej w gospodarce komunistycznej wyspy.

Przed ogólnokrajowym referendum, zaplanowanym na 24 lutego 2019 roku, projekt musi zostać przedyskutowany w powszechnej debacie, organizowanej od 13 sierpnia do 15 listopada w miastach, przedsiębiorstwach, szkołach, czy na uniwersytetach.

 

Do udziału w powszechnych konsultacjach, które zorganizowano po raz pierwszy od rewolucji w 1959 roku, zaproszono prawie 10 mln obywateli, w tym ok. 1,4 mln Kubańczyków, którzy wyemigrowali z kraju. Umożliwienie Kubańczykom żyjącym poza granicami wyspy, których w czasach zimniej wojny określano mianem "zdrajców" i "pasożytów", wzięcia udziału w tych konsultacjach jest wydarzeniem bez precedensu.

 

Rocznica urodzin Fidela Castro

 

Debatę rozpoczęto w rocznicę urodzin 13 sierpnia 1926 roku Fidela Castro, który zmarł 25 listopada 2016 roku.

 

- Czy jest na to lepszy dzień od urodzin Fidela? Wszyscy jesteśmy zgodni, że (...) postaramy się ulepszyć konstytucję - powiedział agencji AFP Maximo La Paz, 72-letni inżynier.

 

Z tej okazji na ulicach Hawany odnowiono murale poświęcone byłemu przywódcy.

 

Projekt nowej konstytucji, który został w lipcu br. zatwierdzony przez parlament, uznaje rolę rynku oraz własności i działalności prywatnej w gospodarce kraju, przy zachowaniu systemu jednopartyjnego partii komunistycznej i socjalistycznego charakteru państwa.

 

- Jeśli chcemy mieć prywatną własność, pracować nie tylko dla państwa, ale także na nasze własne konto, musimy współpracować. To daje dobre wyniki na całym świecie. Dlaczego nie tutaj? - wskazała pielęgniarka z Hawany Ieana Alonso.

 

Zniknęło odniesienie do "społeczeństwa komunistycznego"

 

Kobieta z kilkudziesięcioma swoimi kolegami i koleżankami z pracy dyskutowała w poniedziałek na temat poszczególnych artykułów w projekcie nowej ustawy zasadniczej poświęconych właśnie gospodarce. Dyskusję moderował przedstawiciel partii komunistycznej.

 

Przewodniczący Rady Państwa Kuby Miguel Diaz-Canel, który 19 kwietnia br. zastąpił na tym stanowisku Raula Castro, zapewnił, że w toku powszechnych konsultacji w sprawie konstytucji "każdy Kubańczyk będzie mógł swobodnie wyrazić opinię i wnieść wkład w tekst konstytucji, który odzwierciedla teraźniejszość i przyszłość ojczyzny".

 

Składający się z 224 artykułów projekt ustawy zasadniczej potwierdza "charakter socjalistyczny" kubańskiego systemu politycznego oraz przywódczą rolę jednej, komunistycznej partii. W tekście bez zmian pozostawiono fragment, że podstawą gospodarki kraju, która nadal będzie centralnie planowana, jest "własność socjalistyczna całego narodu"; zniknęło jednak odniesienie do "społeczeństwa komunistycznego".

 

Legalizacja małżeństw homoseksualnych

 

Nowa ustawa zasadnicza przywraca stanowisko prezydenta i wiceprezydenta Republiki, a także urząd premiera; ogranicza do 60 lat wiek kandydata na prezydenta.

 

Ponadto wśród najważniejszych zmian w projekcie konstytucji znalazło się uznanie m.in. własności prywatnej, co pozwoli na otwieranie małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Nowa konstytucja otwiera także drogę do małżeństw osób tej samej płci, co jest jednym z głównych postulatów kubańskiej społeczności LGBT - zwraca uwagę agencja AFP. W projekcie zmieniono definicję małżeństwa - od teraz będzie to związek dwóch osób dowolnych płci. 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie