Dymisja norweskiego ministra. Złamał zasady bezpieczeństwa nie zgłaszając prywatnej podróży do Iranu

Świat
Dymisja norweskiego ministra. Złamał zasady bezpieczeństwa nie zgłaszając prywatnej podróży do Iranu
PAP/EPA/ESPEN SAND

Norweski minister rybołówstwa Per Sandberg podał się do dymisji po złamaniu przez niego zasad bezpieczeństwa w czasie prywatnej, niezgłoszonej wcześniej podróży do Iranu z dawną królową piękności irańskiego pochodzenia.

58-letni Sandberg - postać numer dwa prawicowej, antyimigranckiej Partii Postępu - przyznał, że w lipcu udał się do Iranu ze swoją nową, 28-letnią partnerką, nie zgłosiwszy tego w biurze premiera. Na wyjazd zabrał swój służbowy telefon komórkowy.

 

Agencja AFP zauważa, że norweskie służby bezpieczeństwa regularnie wymieniają Iran wśród najbardziej aktywnych szpiegowsko państw, razem z Chinami i Rosją.

 

Krytyka rządu

 

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Erna Solberg (z Partii Konserwatywnej) podkreśliła, że Sandberg sam zadecydował o swoim odejściu. - I sądzę, że to dobra decyzja - oceniła szefowa rządu. - Nie wykazał się koniecznym zdrowym rozsądkiem w kwestii bezpieczeństwa - dodała.

 

O aferze z udziałem ministra norweskie media rozpisują się od dwóch tygodni. Ponadto sprawa ściągnęła na rząd krytykę zarówno ze strony opozycji, jak i w samej Partii Postępu, która wraz z konserwatystami i liberałami wchodzi w skład koalicji rządzącej.

 

Pod presją Sandberg przeprosił za swoje zachowanie, jednak dzień po dniu pojawiały się nowe rewelacje na jego temat. Okazało się - na przykład - że protokoły bezpieczeństwa złamał również w maju, gdy swój służbowy telefon zabrał do Chin.

 

Iranka wydalona z Norwegii

 

Przepraszając, minister nie wspomniał jednak o prywatnym wątku swojej podróży, a to zagadnienie najbardziej interesowało media ze względu na tożsamość nowej partnerki ministra. Była królowa piękności, obecnie bizneswoman Bahareh Letnes w przeszłości trzykrotnie składała w Norwegii wniosek o azyl, który za każdym razem odrzucano; kobietę wydalono z kraju, jednak ostatecznie dostała pozwolenie na pobyt ze względu na grożące jej w Iranie przymusowe małżeństwo.

 

Norweskie służby bezpieczeństwa wewnętrznego wszczęły dochodzenie w sprawie Letnes; kobieta zaprzecza, by miała jakiekolwiek związki z irańskim reżimem.

 

Harald Tom Nesvik nowym ministrem rybołówstwa

 

AFP podkreśla, że Partia Postępu Sandberga opowiada się za natychmiastową deportacją osób ubiegających się o azyl, których wnioski zostały odrzucone.

 

Nowym ministrem rybołówstwa został Harald Tom Nesvik, również członek Partii Postępu. Sandberg w poniedziałek zrezygnował również z funkcji wiceprzewodniczącego swojego ugrupowania. 

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze