Błaszczak: moim zadaniem - wyposażenie wojska polskiego w nowoczesny sprzęt

Polska
Błaszczak: moim zadaniem - wyposażenie wojska polskiego w nowoczesny sprzęt
PAP/Jakub Kamiński

- Moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej, jest wyposażenie wojska polskiego w nowoczesny sprzęt - powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Zadeklarował też, że odbudowa polskich stoczni jest celem i zobowiązaniem rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

W piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Australii (18-23 sierpnia) towarzyszyć będzie delegacja MON. - Zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które wzmocnią polską Marynarkę Wojenną - mówił Szczerski.

 

Błaszczak pytany we wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia" o różne opinie w sprawie zakupu fregat, stwierdził, że wszystko zależy od punktu widzenia. - Dysponujemy dziś fregatami, które są podobne do fregat australijskich, ale są kilkanaście lat starsze, więc pozostaje pytanie, jakim sprzętem ma dysponować polska marynarka wojenna i pozostaje pytanie o możliwości czasowe budowy okrętów - powiedział.

 

"Patrioty wprowadzają wojsko polskie w nową epokę"

 

Dodał, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. - W związku z tym, my rozważamy, wsłuchujemy się we wszystkie głosy, które padają. Naszym zadaniem i moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest wyposażenie wojska polskiego w nowoczesny sprzęt - oświadczył szef MON.

 

Błaszczak przypomniał, że w marcu br. podpisał umowę z Amerykanami na zakup baterii Patriot. - To bardzo nowoczesny sprzęt. To jest wejście, wprowadzenie wojska polskiego w nową epokę - ocenił.

 

Szef MON pytany był też o krytykę zakupu fregat przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, którego zdaniem, plan zakupu od Australii używanych fregat dla polskiej marynarki wojennej, zahamuje proces budowy w polskich stoczniach nowych okrętów obronnych typu korweta w ramach programów Czapla i Miecznik.

 

Błaszczak powiedział, że rozmawiał już w tej sprawie z ministrem Gróbarczykiem. - Tu jest nieporozumienie, nikt nie zamierza rezygnować z programów budowy okrętów w polskich stoczniach - zapewnił. - Odbudowa polskich stoczni, przemysłu stoczniowego jest celem i zobowiązaniem rządu premiera Mateusza Morawieckiego i my do tego doprowadzimy - zadeklarował szef MON.

 

"Stawiamy na polski przemysł"

 

Dopytywany, czy do końca tego roku, MON podpisze jeszcze jakiś kontrakt na dostawę uzbrojenia, Błaszczak powiedział, że tak. - Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o prace związane z negocjacjami w sprawie sprzętu dla wojska polskiego. Te negocjacje są w fazie bardzo zaawansowanej, a więc spodziewamy się, że taki finał osiągniemy jeszcze w tym roku - podkreślił minister.

 

Błaszczak pytany, co będzie dalej z Polską Grupą Zbrojeniową powiedział, że jest to holding 64 spółek o różnym potencjale. - To firma, która rozwija się nie bez problemów dlatego, że przez lata zaniedbano wiele spraw - ocenił minister. Jego zdaniem, poprzedni rząd zaniedbywał przez lata tę spółkę. - W związku z tym ograniczali ten potencjał, zamykano firmy. Rząd PiS, te firmy odbudowuje. To jest proces, nie jest on łatwy, ale jesteśmy konsekwentni - powiedział szef MON. Zapewnił, że rząd PiS - w odróżnieniu od jego poprzedników - stawia na polski przemysł.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie