"Rzeczpospolita": korki nie znikną, ale nie będą pobierane opłaty za przejazd

Moto
"Rzeczpospolita": korki nie znikną, ale nie będą pobierane opłaty za przejazd
Polsat News

"Na razie nie będzie opłat dla aut osobowych na zbudowanych już państwowych autostradach, na których myto powinno być pobierane" - podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Elektroniczny system poboru opłat miał ruszyć już w listopadzie tego roku. Jednak ministerstwo infrastruktury nie wie nawet, od kiedy można by zacząć pobierać opłaty od kierowców. 3 listopada nadzór nad tym systemem przejmie ITD.

"Korki na autostradowych bramkach nie znikną przez najbliższe kilka lat. To zła wiadomość. Dobra jest taka, że na razie nie będziemy płacić za przejazd tymi drogami, na których powinno być pobierane myto" - pisze dziennik.

 

"Zapowiadany od czterech lat przez kolejnych ministrów infrastruktury nowy elektroniczny system poboru opłat, który miał działać od 3 listopada 2018 r. i objąć także samochody osobowe na płatnych autostradach, nie ruszy w tym terminie. Obecnie trudno nawet przewidzieć, kiedy to może się stać, a ministerstwo infrastruktury nie planuje na razie zwiększenia liczby odcinków, za które mieliby płacić kierowcy aut od 3,5 t. Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu liczy 3449 km, z czego 1638 km to autostrady, a blisko 1811 km trasy ekspresowe. Płatne odcinki, zarządzane zarówno przez państwo, jak i koncesjonariuszy, liczą łącznie 712,4 km, bezpłatnych autostrad mamy już 909 km" - napisał dziennik.

 

Dziennik przypomina, że 3 listopada nadzór nad działającym od lipca 2011 r. systemem elektronicznego poboru myta od ciężarówek i autobusów viaTOLL, którego operatorem jest firma Kapsch, przejmie Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

 

GITD obejmie także nadzór nad obsługą bramek na autostradach, zarządzanych dotąd przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie