Import aut w Chinach wzrósł o połowę po obniżeniu ceł

Moto
Import aut w Chinach wzrósł o połowę po obniżeniu ceł
PAP/EPA/Wu Hong
Obniżka ceł na auta i części zamienne ma sprawić, że Chiny otworzą się na import samochodów m.in. z Europy.

W lipcu Chiny sprowadziły 165 tys. samochodów i podwozi do samochodów. W skali całego roku nastąpił 50-procentowy wzrost importu pojazdów do tego kraju. Wzrost był jeszcze większy, jeśli wziąć pod uwagę jego wartość w dolarach: wyniósł aż 72 proc. Ogólna wartość zaimportowanych aut, to ok. 7,4 miliarda dolarów.

W sumie chińskie ministerstwo finansów obniżyło od 1 lipca cła na 1449 towarów konsumpcyjnych, w tym odzież i obuwie, sprzęt AGD, produkty spożywcze i kosmetyki, by stymulować import, kontynuować otwieranie gospodarki i podnieść jej konkurencyjność.

 

Taryfy celne na samochody obniżono z 20-25 proc. do 15 procent, a na części zamienne do nich z 8-25 proc. do 6 proc. Obniżka dotyczy 139 kategorii pojazdów i 79 kategorii części samochodowych.

 

W sektorze samochodowym nastąpiły poważne zmiany, gdy rząd ogłosił w maju zniesienie restrykcji dotyczących inwestowania w Chinach, umożliwiając zagranicznym producentom aut działanie na terenie Chin bez potrzeby wchodzenia w spółki z lokalnymi partnerami.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie