Coraz bliżej końca gminy zadłużonej na prawie 50 mln zł. Wchłoną ją sąsiednie samorządy

Polska
Coraz bliżej końca gminy zadłużonej na prawie 50 mln zł. Wchłoną ją sąsiednie samorządy
Google Maps

W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów o zniesieniu i podziale zadłużonej gminy Ostrowice pomiędzy Drawsko Pomorskie i Złocieniec. 5 lipca specustawę o likwidacji tej jednostki samorządu terytorialnego przyjął Sejm, 13 lipca - Senat, a siedem dni później podpisał ją prezydent. Ostateczna likwidacja - 1 stycznia 2019 r. To efekt ogromnego zadłużenia zaciągniętego przez wójta i skarbniczkę.

Nadchodzi koniec położonej w woj. zachodniopomorskim gminy Ostrowice. Niewielki samorząd wpadł w kłopoty, gdy zadłużenie liczącej ok. 2,5 tys. mieszkańców gminy Ostrowice na koniec 2017 r. sięgało prawie 47 mln zł i rosło lawinowo.

 

Zapożyczyli samorząd w parabankach

 

Były wójt gminy Ostrowice Wacław M. i była skarbniczka gminy Krystyna K., podejrzani o doprowadzenie do zadłużenia m.in. w parabankach, w listopadzie 2016 r. usłyszeli zarzuty nadużycia i przekroczenia uprawnień, a także nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, co spowodowało wyrządzenie gminie szkody wielkich rozmiarów. Akt oskarżenia trafił w maju tego roku do Sądu Okręgowego w Koszalinie.
 
Proceder działania na szkodę gminy, zadłużenia jej na co najmniej 38,5 mln zł, miał trwać od września 2008 r. do 25 października 2016 r. Urzędnicy złożyli wyjaśnienia, ale nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

 

Wygasną wszystkie mandaty

 

Zgodnie z przepisami w dniu wejścia w życie ustawy organy gminy Ostrowice ulegną rozwiązaniu, wygasną mandaty wójta i radnych. Zadania i kompetencje samorządu przejmie osoba wyznaczona przez premiera na wniosek wojewody zachodniopomorskiego. Kadencja obecnego komisarza rządowego mija 26 października 2018 r.

 

Organy gmin, do których Ostrowice zostaną włączone, będą pełnić swoje funkcje do 31 grudnia 2018 r.
 
W myśl ustawy w tegorocznych wyborach samorządowych mieszkańcy gminy Ostrowice nie będą głosować na wójta i radę Ostrowic, lecz gmin, do których zostaną przyłączeni administracyjnie. Pierwszą sesję rady w gminach zwoła komisarz wyborczy w ciągu 7 dni od zniesienia Ostrowic.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia gminy Ostrowice oraz ustalenia granic gminy Drawsko Pomorskie i gminy Złocieniec zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, w czwartek opublikowane w Dzienniku Ustaw i od piątku obowiązuje.

 

Sąsiednie gminy przejmą wszystkie wsie

 

Zgodnie z dokumentem Rada Ministrów zniesie 1 stycznia 2019 r. gminę Ostrowice, a jej obszar zostanie włączony do gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec.
 
Gmina Drawsko Pomorskie powiększy swoją powierzchnię o ponad 6,5 tys. ha, o obszary ewidencyjne: Borne, Dołgie, Donatowo, Grzybno, Jelenino, Ostrowice i Przytoń. Natomiast do gminy Złocieniec zostanie włączonych ponad 8,5 tys. ha w obrębie ewidencyjnym: Chlebowo, Cieminko, Gronowo, Nowe Worowo, Płocie, Siecino, Smołdzięcino, Szczycienko i Śmidzięcino.

Specustawę w sprawie zadłużonej gminy Ostrowice Sejm przyjął 5 lipca, 13 lipca Senat nie zaproponował do niej poprawek, prezydent RP Andrzej Duda podpisał ją 20 lipca. Obowiązuje od 26 lipca.
 
Ustawa zakłada, że to Rada Ministrów w drodze rozporządzenia 1 stycznia 2019 r. zniesie gminę i ustali nowe granice gmin, do których włączony zostanie obszar Ostrowic.

Długi przejmuje Skarb Państwa


Zgodnie z ustawą dług gminy Ostrowice przejmie Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę zachodniopomorskiego.

Od 1 stycznia 2019 r. wojewoda będzie miał 14 dni na wezwanie wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zostanie opublikowane stosowne obwieszczenie w tej sprawie. W ciągu trzech miesięcy wierzyciele będą zobowiązani odpowiedzieć na ten dokument. Wierzytelności niezgłoszone w terminie - wygasną.
 
Wojewoda ustali wysokość należności. Odbędzie się to nie wcześniej niż 12 miesięcy i nie później niż 15 miesięcy od zlikwidowania gminy Ostrowice. Wierzyciele będą mieć prawo do wniesienia sprzeciwu do właściwego sądu okręgowego. Skarb Państwa będzie reprezentować Prokuratoria Generalna.
 

PAP, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie