PiS dystansuje PO. Nowoczesna balansuje na krawędzi progu wyborczego

Polska
PiS dystansuje PO. Nowoczesna balansuje na krawędzi progu wyborczego
Polsat News

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku sierpnia, na PiS zagłosowałoby 41,8 proc. Polaków, co - w przeliczeniu - dałoby partii Jarosława Kaczyńskiego 234 mandaty i samodzielną większość - wynika z najnowszego sondażu wyborczego, przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Gorzej sytuacja partii rządzącej prezentuje się w sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Super Expressu".

Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska, która mogłoby liczyć na poparcie 25,9 proc. wyborców. Taki wynik pozwoliłby Platformie wprowadzić do Sejmu 135 posłów.

 

Sondaż: do Sejmu weszłaby lewica

 

Do Sejmu wszedłby także Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce zagłosować (9,3 proc., - w przeliczeniu - 37 mandatów)

 

W ławach sejmowych zasiedliby także posłowie Kukiz'15 (8,2 proc. - 34 mandaty) oraz PSL (6,3 proc. - 19 mandaty). Ponadto jeden mandat przypadłby przedstawicielowi mniejszości niemieckiej.

 

Jak wynika z sondażu, poniżej progu wyborczego i tym samym poza parlamentem znalazłyby się: Nowoczesna (4,2 proc.), partia Razem (2,2 proc.) i Wolność (1,1 proc.). Pozostałe ugrupowania mają łączne poparcie na poziomie 1 proc.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 sierpnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jaką partię będą głosować.

 

Do samodzielnego rządzenia jednak koalicja

 

Nieco inaczej preferencje wyborcze przedstawia sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu".

 

Wynika z niego, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to PiS z 38 proc. poparciem mógłby liczyć na 216 mandatów poselskich. Oznacza to, że aby mieć większość w Sejmie partia musiałaby najpierw zbudować koalicję.

 

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska. 28 proc. głosów dałoby jej 153 posłów.

 

Trzeci w sondażu jest Kukiz'15 z 11 proc. poparcia. Daje to 45 mandatów. Kolejne miejsca należą do: SLD 8 proc. - 37 mandatów, a Nowoczesna 6 proc. - 9 mandatów.

 

Poza Sejmem, według tego sondażu, znajdzie się PSL - 4 proc., Partia Razem - 3 proc. i Wolność - 2 proc. 

 

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 9-10 sierpnia na próbie 1035 dorosłych Polaków.  

 

PAP, Super Express

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie