Firma z Bolesławca wyprodukowała ceramiczną zastawę dla... CIA

Kultura
Firma z Bolesławca wyprodukowała ceramiczną zastawę dla... CIA
facebook.com/Ceramika.Artystyczna.z.Boleslawca

Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego z Bolesławca zaprojektowała i wyprodukowała wyroby ceramiczne na specjalne zamówienie Centralnej Agencji Wywiadowczej. Każdy element zastawy posiada ręcznie odwzorowany znak graficzny CIA.

Jak poinformowała na Facebooku Helena Smoleńska, prezes Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego, to unikatowe zamówienie i jedyna taka stylizacja na świecie, mimo że firma swoje wyroby wysyła do 25 krajów.

 

- Przez kilka miesięcy trwały próby i tworzenie kolejnych wersji projektu. Pracownicy agencji mieli też specjalne wymagania co do kolorystyki. Więcej swobody było przy tworzeniu dekoracji, której autorką jest pani Maria Starzyk, wieloletnia projektantka w Spółdzielni - wyjaśniła prezes.

 

Podkreśliła przy tym, że trudną sztuką było odwzorowanie znaku graficznego CIA, który tak jak całe naczynie i dekoracja, wykonany jest ręcznie.

 

 

Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia - brązowe szkliwo z białymi nakładkami - spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie.

 

Spółdzielnia zaprojektowała m.in. serwis papieski

 

Produkcja ceramiki została reaktywowana po II wojnie światowej. Dziś produkty bolesławieckich rzemieślników cenione są ze względu na walory użytkowe oraz artystyczne w wielu krajach na świecie. Ceramikę bolesławiecką charakteryzuje m.in. tzw. technika stempelkowa, w której wzory w postaci gałązek, kwiatów, ptaków i innych elementów graficznych nakładane są na naczynia ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanych stempli.

 

Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” rozpoczęła działalność w 1950 r. w dawnym zakładzie "Paul und Sohn". Obecnie wytwarza 900 form i 5000 wzorów dekoracji.

 

"Ceramika Artystyczna" 90 proc. wyrobów eksportuje do 25 krajów świata, w tym ok. 50 proc. na rynek amerykański.

 

Spółdzielnia zaprojektowała w 1997 r. serwis papieski, zamówiony przez PLL "LOT" dla papieża Jana Pawła II.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie