Darmowe usługi "złotej rączki" dla seniorów w Białymstoku

Polska
Darmowe usługi "złotej rączki" dla seniorów w Białymstoku
pixabay.com/stevepb

W Białymstoku ruszył program bezpłatnej pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym w drobnych naprawach domowych. Miasto przeznaczyło na akcję, która na razie ma potrwać do końca roku, 42 tys. zł. Wykonawca spodziewa się kilkudziesięciu zleceń miesięcznie. Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw ma obejmować te usługi, które nie wymagają wiedzy specjalistycznej.

Projekt dotyczy "zwiększenia poziomu bezpieczeństwa osobistego seniorów (w wieku 65 lat i więcej - PAP) w miejscu ich zamieszkania poprzez udzielenie wsparcia w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych, ograniczających wystąpienie zagrożenia dla zdrowia z powodu niesprawności instalacji, sprzętów i urządzeń domowych". Z akcji mogą też korzystać samotnie mieszkające osoby niepełnosprawne lub schorowane.

 

Naprawy zamków, przymocowanie luster i karniszy

 

Chodzi m.in. o naprawy klamek, zamków, regulację drzwi i okien, wymianę baterii w urządzeniach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy, półek. Projekt nie obejmuje napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie umów ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową.

 

Konkurs udało się rozstrzygnąć za drugim podejściem. Zgłosiło się do niego Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju "Hektor" i to z nim podpisano umowę, która będzie obowiązywała do końca rok. Zadaniem stowarzyszenia ma być weryfikacja zgłoszenia i zlecanie pracy fachowcom i wolontariuszom.

 

W piątek projekt ruszył w praktyce, bo rozpoczęła się realizacja pierwszego zlecenia: starszej pani trzeba było pomalować kaloryfer. Na miejscu okazało się, że kaloryfery do malowania są dwa, a do tego są inne drobne naprawy, np. kółek w fotelach.

 

W jego ocenie, w sierpniu może nie być jeszcze zbyt wielu zleceń choćby z tego powodu, iż pomysł nie jest jeszcze mocno nagłośniony (planowana jest akcja promocyjna) ale potem spodziewa się co najmniej 10-20 zleceń miesięcznie, największej ich liczby - przed Świętami Bożego Narodzenia. Ogłaszając konkurs Urząd Miejski w Białymstoku szacował, że miesięcznie projekt będzie kosztował ok. 8 tys. zł.

 

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie