"Bądź odważny". Kongres Świadków Jehowy na stadionie Legii

Polska
"Bądź odważny". Kongres Świadków Jehowy na stadionie Legii
Wikimedia Commons/Wistula/stadion Legii Warszawa

- Pod hasłem "Bądź odważny" na stadionie warszawskiej Legii rozpoczął się w piątek Kongres Świadków Jehowy. Bierze w nim udział 13,5 tys. osób - poinformował Jarosław Kukulski.

Kongres zakończy się w niedzielę. Jak zaznaczył Kukulski, tegoroczny program wzywa do tego, by w różnych sytuacjach życiowych pozostawać odważnym i walczyć z przeciwnościami. - Chodzi przede wszystkim o codzienne zmagania, ale także o poważne życiowe tragedie - na przykład stratę kogoś bliskiego. Chodzi o to, żeby nawet wówczas żyć jak naśladowca Jezusa. Codzienność sprawia, że często jesteśmy zmęczeni i zniechęceni, dlatego wszyscy potrzebujemy zachęt i mobilizacji. Program kongresu ma być właśnie taką mobilizacją - zapowiedział.

 

Seria wykładów

 

Temat odwagi - podkreślił Kukulski - będzie podczas kongresu poruszany w wielu wykładach i prelekcjach wygłaszanych przez zaproszonych gości. W sobotę o godz. 9.40 rozpocznie się sympozjum pt. "Bądź odważnym...", podczas którego będzie mowa o tym, jak być odważnym młodym człowiekiem, małżonkiem, rodzicem, starszym człowiekiem. - Każda z tych grup spotyka się z trochę innymi wyzwaniami, dlatego wykłady zostaną poświęcone tym konkretnym grupom - zaznaczył Kukulski. Również w sobotę odbędzie się chrzest około 100 wyznawców, który jest stałym elementem kongresów. - Jest to zawsze bardzo radosne wydarzenie, poprzedzone wykładem biblijnym, tłumaczącym, czym dla świadków Jehowy jest chrzest - wyjaśnił Kukulski.

 

- Wszystkich zainteresowanych chcę szczególnie zachęcić do przyjścia na kongres w niedzielę. Tego dnia o godz. 11.20 odbędzie się publiczny wykład biblijny o tym, jak nadzieja zmartwychwstania dodaje odwagi. Natomiast o 13.50 zostanie wyświetlony film pt. "Historia Jonasza. Opowieść o odwadze i miłosierdziu". Na przykładzie tego biblijnego proroka zostaniemy zachęceni, by nie poddawać się, walczyć z przeciwnościami losu i odważnie działać - zapowiedział Kukulski.

 

Wyznawcy z sześciu miast

 

Rzecznik wyjaśnił, że na spotkanie są także zaproszone osoby niewierzące i wyznawcy innych religii. "Zapraszamy każdego, kto chciałby zobaczyć, jak wygląda kongres świadków Jehowy. Wstęp jest wolny, nie ma żadnych zbiórek pieniędzy, a koszty są w całości pokrywane z dobrowolnych datków" - poinformował.

 

Kongres na stadionie Legii jest przeznaczony dla wyznawców z Białegostoku, Suwałk, Łomży, Ostrołęki, Warszawy i Radomia. Świadkowie Jehowy z innych części kraju spotykają się w tym samym terminie - od piątku do niedzieli - w jeszcze 12 miastach: Chorzowie, Poznaniu, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Ostródzie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

 

1750 zborów

 

Świadkowie Jehowy wierzą, że Jehowa to imię własne Boga. Nazwa wyznania wywodzi się od biblijnego cytatu z proroka Izajasza: "Wy jesteście świadkami moimi, mówi Jehowa". Świadkowie Jehowy są ściśle związani z Towarzystwem Biblijnym i Traktatowym Strażnica, zarejestrowanym w USA w 1884 r., które wydaje w nakładzie ponad 37 mln egzemplarzy w 167 językach pismo "Strażnica". W 236 krajach jest zarejestrowanych ponad 7 mln świadków Jehowy. Należą do przeszło 103 tys. zborów, działających pod nadzorem centralnego Ciała Kierowniczego z siedzibą na nowojorskim Brooklynie.

 

W Polsce początki zorganizowanej działalności świadków Jehowy sięgają 1905 roku. Mają 1750 zborów, z tego około 100 w Warszawie. Według świadków Jehowy w Polsce jest ich ponad 160 tys.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie