Żar z nieba w całej Polsce. Ostrzeżenie najwyższego stopnia w woj. lubuskim
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w czwartek w prawie całym kraju. W woj. lubuskim utrzymuje się zagrożenie upałami najwyższego, trzeciego stopnia, co może oznaczać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.
W całym województwie lubuskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałem. Termometry w dzień wskażą tam maksymalnie od 32 st. do 35 st. W nocy minimalna temperatura to 18-21 st.
W pozostałej części kraju - 15 województwach - obowiązuje ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia. Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego (oprócz powiatów nadmorskich), pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (oprócz powiatów wschodnich), podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, zachodniej części woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Na tym obszarze prognozowana temperatura to maksymalnie 30-34 st. w dzień, minimalna - 18-21 st. w nocy.
Nie wychodzić bez potrzeby
Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia oznaczają, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność.
‼️Ostrzeżenia #IMGW o upałach obowiązują na zachodzie kraju. W Lubuskiem 3. stopnia z temperaturą do 35°C.‼️☀️☀️Upalna pogoda ma się utrzymać do piątku.
— RCB (@RCB_RP) 7 sierpnia 2018
🏊♂️Szukając ochłody nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska. Wczoraj utonęły 3 osoby. pic.twitter.com/ktRtzqsAf7
Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
W związku z upałami w zachodniej i południowej części Polski są prognozowane umiarkowanie silne burze.
- Jeżeli wiemy, że burze mogą przyjść zaplanujmy sobie zajęcia tak, aby nie przebywać na zewnątrz. Usuńmy przedmioty z parapetów i balkonów - mówiła Monice Miller Bożena Wysocka z RCB.
Przyspieszony oddech, nudności, dreszcze
Jak bezpiecznie przetrwać upały we wcześniejszych komunikatach na Twitterze przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej