Żar z nieba w całej Polsce. Ostrzeżenie najwyższego stopnia w woj. lubuskim

Polska
Żar z nieba w całej Polsce. Ostrzeżenie najwyższego stopnia w woj. lubuskim
Polsat News

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w czwartek w prawie całym kraju. W woj. lubuskim utrzymuje się zagrożenie upałami najwyższego, trzeciego stopnia, co może oznaczać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

W całym województwie lubuskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałem. Termometry w dzień wskażą tam maksymalnie od 32 st. do 35 st. W nocy minimalna temperatura to 18-21 st.

 

W pozostałej części kraju - 15 województwach - obowiązuje ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia. Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego (oprócz powiatów nadmorskich), pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (oprócz powiatów wschodnich), podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, zachodniej części woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

 

Na tym obszarze prognozowana temperatura to maksymalnie 30-34 st. w dzień, minimalna - 18-21 st. w nocy.

 

Nie wychodzić bez potrzeby

 

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia oznaczają, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność.

 

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

W związku z upałami w zachodniej i południowej części Polski są prognozowane umiarkowanie silne burze. 

 

- Jeżeli wiemy, że burze mogą przyjść zaplanujmy sobie zajęcia tak, aby nie przebywać na zewnątrz. Usuńmy przedmioty z parapetów i balkonów - mówiła Monice Miller Bożena Wysocka z RCB. 

 

 

Przyspieszony oddech, nudności, dreszcze

 

Jak bezpiecznie przetrwać upały we wcześniejszych komunikatach na Twitterze przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. 

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie