Za nami apogeum kilkudniowych upałów. Weekend ma być chłodniejszy
Maksimum upałów miał miejsce w środę, w Słubicach (woj. lubuskie) temperatura wyniosła tam 37 st. C; po chłodniejszym weekendzie początek tygodnia będzie prawie tak samo gorący - poinformowała w czwartek synoptyk Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W czwartek najwyższą temperaturę zarejestrowano również w Słubicach, gdzie termometry wskazały 36 st. W Warszawie było w czwartek 32 st., o 2 st. więcej niż w środę.
"Na zachód napłynie chłodniejsze powietrze"
- Maksimum upałów miało miejsce w dniu wczorajszym. W Słubicach było w środę 37 st. Teraz strefa ciepłego powietrza przemieszcza się w kierunku centrum i wschodu. W piątek temperatura przekraczająca 30 st. pozostanie na wschodzie kraju. Na zachód napłynie chłodniejsze powietrze - powiedziała Dąbrowska.
Jak dodała, w weekend w całym kraju należy spodziewać się już temperatur poniżej 30 st. Natomiast w poniedziałek ponownie od południowego-zachodu temperatura wzrośnie i przekroczy 30 st. "Znowu przez Polskę, tylko tym razem w ciągu dwóch dni - od poniedziałku do wtorku - przemieści się z zachodu na wschód fala upałów. Od środy temperatura ma się już wahać w granicach 25-27 st." - poinformowała Dąbrowska.
Zaznaczyła, że przyszłym tygodniu w najcieplejszych dniach temperatura będzie wskazywała 32-33 st.
W 1921 r. było ponad 40 stopni
Najwyższa temperatura zanotowana dotychczas oficjalnie w dzisiejszych granicach Polski to 40,2 st. C. Zanotowano ją pod koniec lipca 1921 r. w okolicach Prószkowa koło Opola.
IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla prawie całej Polski. Oznacza to, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy zachować dużą ostrożność oraz śledzić komunikaty pogodowe, a także przestrzegać zaleceń wydanych przez służby ratownicze.
Natomiast w województwie lubuskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałem. Termometry w dzień miały tam wskazać maksymalnie od 32 st. do 35 st. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia oznaczają, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność.
Mogą pojawić się burze
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed występującymi wraz z upałami burzami z gradem. IMGW wydał w czwartek ostrzeżenie przed burzami dla województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego.
RCB zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
Zobacz aktualną prognozę pogody:
PAP