Trybunał Sprawiedliwości UE: dotarły do nas pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego

Świat
Trybunał Sprawiedliwości UE: dotarły do nas pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego
Flickr/Cedric Puisney

- Pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego wpłynęły w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował Ireneusz Kolowca z wydziału prasowego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Na żadnym etapie postępowania Trybunał nie komentuje rozpoznawanych przez siebie spraw - dodał Kolowca, pytany o komentarz do wniosku.

 

Sąd Najwyższy we wniosku chce, by TSUE rozpatrzył sprawę w trybie przyspieszonym. Decyzję, czy tak się stanie, podejmuje prezes TSUE.

 

- Prezes TSUE powinien podjąć tę decyzję w ciągu najbliższych dni. Jeśli prezes zgodzi się na tryb przyspieszony, to ta rozprawa będzie rozstrzygnięta bardzo szybko - powiedziało źródło w TSUE.

 

Dodało, że tryb przyspieszony nie wyznacza TSUE żadnych terminów na rozstrzygnięcie sprawy, w przeciwieństwie do trybu pilnego, w ramach którego Trybunał rozpatruje sprawę w trzy miesiące.

 

W najbliższych dniach TSUE ma ustalić szczegóły proceduralne sprawy, w tym m.in. przydzielić ją konkretnej izbie TSUE, przydzielić jej sędziego sprawozdawcę oraz rzecznika generalnego. - Takie procedury są wymagane przy każdym wniosku prejudycjalnym sądu krajowego - wyjaśniło źródło.

 

 

"To postanowienie jest niedorzeczne"

 

Sąd Najwyższy w ubiegły czwartek postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W poniedziałek po południu SN wysłał pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Również w ubiegły czwartek w odpowiedzi na decyzje SN Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta ani jakiegokolwiek innego organu. Takie stanowisko przedstawił też w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

Mucha podkreślił, że "nikt w Polsce nie kwestionuje możliwości zwracania się przez sądy na podstawie traktatu o funkcjonowaniu UE z pytaniem prejudycjalnym do TSUE". - Natomiast jest absurdem, jest niedorzecznością tego rodzaju postanowienie, jak ten punkt trzeci w zakresie zawieszenia stosowania ustawy. Polskie prawo nie zna takiej instytucji i nijak ma się do tego TSUE - powiedział prezydencki minister.

 

5 pytań SN

 

Prezydent Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie dla "DGP", mówiąc o postanowieniu Sądu Najwyższego w sprawie zawieszenia stosowania niektórych artykułów ustawy o SN, powiedział, że w sensie prawnym SN wydał absurdalne, czysto polityczne orzeczenie. To postanowienie należy uznać za nieważne z mocy prawa - oświadczył.

 

Jak poinformował w ubiegły czwartek rzecznik SN Michał Laskowski, pierwsze pytanie prejudycjalne dotyczy zasady nieusuwalności sędziów. - W ocenie Sądu Najwyższego taka zasada jest łamana wtedy, kiedy ustawodawca decyduje się na obniżenie wieku emerytalnego, czyli przechodzenia w stan spoczynku i zastosowanie tego przepisu także wobec tych sędziów, którzy tego nie chcą - powiedział Laskowski.

 

Drugie pytanie dotyczy wykładni przepisów prawa unijnego w kontekście przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym, który uzależnia możliwość dalszego orzekania przez sędziego SN, który przekroczył 65. rok życia od zgody organu władzy wykonawczej - w tym przypadku prezydenta. Zdaniem SN takie rozwiązanie "budzi wątpliwości co do rozumienia zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów". "To niezgodne z dotychczasowym orzecznictwem Trybunałów w Luksemburgu i Strasburgu" - dodał rzecznik SN.

 

Trzecie pytanie dotyczy wykładni przepisu dyrektywy unijnej, zakazującego dyskryminacji ze względu na wiek. Pytanie czwarte jest związane z potrzebą doprecyzowania przez TSUE, "jak Sąd Najwyższy powinien zapewnić skuteczność unijnemu zakazowi dyskryminacji ze względu na wiek".

 

Piąte pytanie dotyczy obowiązków SN jako sądu unijnego w zakresie zastosowania środków zabezpieczających. "Należy bowiem podkreślić, że w tej sprawie SN na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego zdecydował się zawiesić stosowanie art. 111 (ust. 1 i 1a) i 37 oraz 39 ustawy o Sądzie Najwyższym" - poinformował rzecznik SN.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie