Ministerstwo: w lipcu wypłacono 565 tys. świadczeń z programu "Dobry start"

Polska
Ministerstwo: w lipcu wypłacono 565 tys. świadczeń z programu "Dobry start"
Polsat News

W lipcu wypłacono rodzinom prawie 565 tys. świadczeń z programu "Dobry start". W tym okresie samorządy wypłaciły ponad 169,4 mln zł - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O "Dobry start", w lipcu złożono on-line 1,09 mln wniosków.

Wnioski o wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej w ramach programu "Dobry start" można składać on-line od 1 lipca przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia jest to także możliwe drogą tradycyjną - w urzędzie lub pocztą.

 

Pozostałe środki trafią do rodzin przed 1 września

 

Jak poinformował w komunikacie resort rodziny, w lipcu online złożono 1,09 mln wniosków. Samorządy w tym okresie przyznały ponad 1,66 mln świadczeń.

 

"Samorządy, pomimo możliwości rozpatrzenia wniosków i wypłaty świadczenia dobry start do 30 września, jeszcze w lipcu rozpatrzyły prawie wszystkie złożone w tym okresie wnioski. Co ważne w ponad 1/3 przypadków wypłaciły pieniądze jeszcze w lipcu" – podkreśliła cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 

"Cieszę się, że pierwsze środki tak szybko trafiły do rodzin. Pierwszy dzwonek już za chwilę i rodziny na pewno szykują już szkolne tornistry. Rząd zgodnie z obietnicą złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego pomaga rodzinom w przygotowaniu dzieci do rozpoczęcia szkoły – dodała minister.

 

Jak zaznaczyła, jest "to kolejny program wspierający polskie rodziny, który wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości".

 

"Biorąc pod uwagę tempo dotychczasowych prac, jestem przekonana, że w pozostałych przypadkach środki do rodzin trafią jeszcze przed 1 września" – podkreśliła Rafalska.

 

300 zł na szkolną wyprawkę

 

Rodziny, które w sierpniu złożą wniosek o świadczenie, najpóźniej do 30 września otrzymają wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych. Jeżeli wniosek zostanie złożony później, samorząd będzie miał dwa miesiące na jego rozpatrzenie.

 

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny dla uczniów do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny.

 

Świadczenie z programu "Dobry start" może się łączyć ze świadczeniem wypłacanym z programu "500 plus". Nie przysługuje jednak "z urzędu" - jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski można składać do 30 listopada.

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie