Sejm planuje wydać 2 mln zł na ekrany wyświetlające wyniki głosowań

Polska
Sejm planuje wydać 2 mln zł na ekrany wyświetlające wyniki głosowań
Kancelaria Senatu

Ekrany do prezentacji wyników głosowania w Sejmie mają być wymienione w przyszłym roku. W budżecie zaplanowano na to 2 miliony złotych - informuje "Rzeczpospolita". W internetowych sklepach podobne wyświetlacze są jednak dużo tańsze.

W projekcie budżetu Kancelarii Sejmu na 2019 roku znalazła się pozycja "zakup wyświetlaczy wielkoformatowych" za 2 miliony złotych. Chodzi o ekrany, na których będą wyniki głosowania: ile osób głosowało za, ile było przeciw, a ile się wstrzymało.

 

Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu, tłumaczyła w lipcu na posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, że obecnie używane "coraz bardziej szwankują".

 

Jak zauważa jednak "Rz", ekrany o przekątnej 98 cali w sklepach internetowych kosztują z reguły ok 50-70 tys. zł. Na pytanie dziennika o wysoką cenę, Centrum Informacyjne Rządu zaznacza, że to dopiero "wstępny etap" projektu budżetu, a "szerszy komentarz będzie możliwy po tym, jak projekt stanie się częścią ustawy budżetowej".

 

Zapytaliśmy Centrum Informacyjne Sejmu, dlaczego zaplanowano akurat dwa miliony złotych oraz czy kwota ta ma zostać przeznaczona tylko na  ekrany, czy też będzie to większa modernizacja. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

CIS wydał jednak komunikat dotyczący sprawy.

 

"Obecnie używane wyświetlacze zostały zainstalowane prawie 9 lat temu. Z doświadczeń Kancelarii Sejmu wynika, że po takim czasie eksploatacji rośnie ryzyko awarii - z tych względów są prowadzone przygotowania do zakupu nowego sprzętu. Warto zauważyć, że na wspomnianych urządzeniach nie są wyświetlane wyłącznie wyniki głosowań. Niejednokrotnie osoby występujące z mównicy sejmowej, w tym członkowie Rady Ministrów, posiłkują się nimi wyświetlając prezentacje multimedialne. Przy szczególnie doniosłych wydarzeniach są na nich odtwarzane także materiały filmowe" - głosi komunikat.

 

Ekrany na ponad 100 cali

 

Jak napisało CIS, "warto też podkreślić, że z uwagi na rozmiar Sali Posiedzeń potrzebny jest zakup ekranów stukilkudziesięciocalowych, a różnorodność potencjalnych zastosowań wymaga sprzętu zaawansowanego technicznie".

 

Centrum Informacyjne Sejmu zapewniło, że Kancelaria Sejmu wybierze "rozwiązanie najtańsze spośród spełniających wymogi techniczne". "Inwestycja będzie możliwa do szczegółowego zaplanowania dopiero wówczas, gdy projekt stanie się częścią ustawy budżetowej".

 

Największe ekrany, które dostępne są w zwykłej sprzedaży, mają 105 cali. Taki ekran firmy LG kosztuje w polskich sklepach 200 tys. zł. W 2015 roku firma Vizio zaczęła oferować 120 calowy telewizor za 130 tys. dolarów (obecnie niedostępny w sprzedaży). W tym roku Samsung zapowiedział stworzenie telewizora o rozmiarach 146 cali. Nie podano, ile ma kosztować.

 

Rzeczpospolita, polsatnews.pl

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie