"NYT": Mosad zlikwidował syryjskiego naukowca od arsenału rakietowego

Świat
"NYT": Mosad zlikwidował syryjskiego naukowca od arsenału rakietowego
AP; CCTV

Izraelski wywiad Mosad zlikwidował ważnego syryjskiego naukowca, który w ostatnim czasie pracował nad modernizacją arsenału rakiet o dużej precyzji rażenia w Syrii i miał dostęp do najwyższych władz w tym państwie - informuje we wtorek "New York Times".

Do zamachu bombowego na Aziza Asbara doszło w sobotę wieczorem w mieście Masjaf na zachodzie Syrii, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych ośrodków badań nad bronią, należący do syryjskiego wojska. Władze zarówno Syrii, jak i sprzymierzonego z nią Libanu o atak oskarżyły Izrael.

 

"Mosad śledził go od dłuższego czasu"

 

Jak pisze "NYT", powołując się na "wysokiego rangą przedstawiciela bliskowschodniej agencji wywiadowczej", w tym przypadku zarzut skierowano pod właściwym adresem, a Mosad śledził Asbara od dłuższego czasu.

 

Izrael uważa, że Asbar kierował tajną jednostką badawczą, znaną jako Sektor 4, oraz że miał swobodny dostęp do pałacu prezydenckiego w Damaszku. Miał też współpracować z Kasemem Sulejmanim, dowódcą specjalnej irańskiej jednostki Gwardii Rewolucyjnej - sił Al-Kuds, oraz z innymi przedstawicielami Iranu w celu rozpoczęcia w Syrii produkcji rakiet o dużej precyzji rażenia poprzez modernizację syryjskich rakiet SM-600.

 

Asbar miał też pracować nad zakładem produkcji paliwa stałego do pocisków i rakiet oraz nad podziemną fabryką broni, która ma zastąpić zakłady zniszczone przez Izrael we wrześniu ub. roku. 

 

"Ośrodek jest objęty sankcjami"

 

Ośrodek badawczy, dla którego pracował Asbar, jest objęty sankcjami finansowymi w USA i Francji i od dawna stanowi przedmiot zainteresowania zachodnich agencji wywiadowczych. Przed wybuchem wojny w Syrii instytut ten kierował głównymi fabrykami i magazynami broni chemicznej w tym kraju, z których wiele z czasem zostało zniszczonych lub porzuconych. Zatrudniał ok. 10 tys. osób przy produkcji pocisków oraz broni chemicznej, biologicznej i jądrowej.

 

Asbar od lat był zaangażowany w program broni chemicznej syryjskiego reżimu; pracował wówczas głównie w As-Safira pod Aleppo na północnym zachodzie Syrii oraz w Masjaf. Uczestniczył też w koordynacji działań sił irańskich i libańskiego Hezbollahu w Syrii. Według wypowiadającego się anonimowo przedstawiciela sojuszu irańsko-syryjskiego Izrael od dawna, jeszcze przed wybuchem obecnej wojny w 2011 roku, przymierzał się do zlikwidowania naukowca ze względu na jego prominentną rolę w syryjskim programie rakietowym.

 

Rzecznicy premiera i ministra obrony Izraela, Benjamina Netanjahu i Awigdora Liebermana, nie skomentowali sprawy, jednak sam Lieberman w poniedziałek odrzucił w syryjskich i libańskich mediach sugestie, jakoby to państwo żydowskie stało za atakiem na syryjskiego naukowca.

 

Czwarta taka misja podjęta przez Izrael

 

Była to co najmniej czwarta misja podjęta przez Izrael w ostatnich trzech latach poza granicami kraju w celu zabicia inżyniera pracującego nad bronią dla wroga - podało źródła "NYT".

 

Izrael obawia się, że po zakończeniu wojny domowej w Syrii walczące po stronie Damaszku siły irańskie i libańskie zwrócą się przeciwko państwu żydowskiemu, a Iran będzie chciał pozostać w Syrii na stałe, stanowiąc trwałe zagrożenie dla izraelskiego bezpieczeństwa.

 

Izraelskie lotnictwo wielokrotnie atakowało w Syrii cele, która postrzega jako strategiczne zagrożenie, w tym: magazyny broni dla sił Iranu i Hezbollahu, konwoje przewożące broń z Iranu, bazy szyickich bojowników z Iraku, Pakistanu i Afganistanu oraz irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, a także bazy syryjskich sił powietrznych wykorzystywane do przechowywania irańskich samolotów.

 

"Nie wszystkie zamachy się powiodły"

 

Jak pisze "NYT", od 2007 roku Mosad zabił w zamachach sześciu Irańczyków, w większości naukowców zaangażowanych w program atomowy i rakietowy, a także kilku Syryjczyków - w tym generała pracującego nad syryjskim programem nuklearnym, wysokiego przedstawiciela Hamasu odpowiedzialnego za pozyskiwanie zaawansowanych technologicznie pocisków i broni od Iranu, szefa działu badań i rozwoju w Hezbollahu i dwóch naukowców pracujących dla Hamasu.

 

Nie wszystkie próby się powiodły - w styczniu członek Hamasu Muhammad Hamdan przeżył zamach bombowy w Libanie, gdzie Hamas budował fabrykę komponentów do pocisków i dronów.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze