Trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. Zmiany w sądownictwie, weta i propozycja referendum

Polska

6 sierpnia mija trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy. W tym czasie prezydent podpisał kilkaset ustaw, w tym zmieniające wymiar sprawiedliwości. Osiem zawetował. Zaproponował referendum konstytucyjne, ale Senat zdominowany przez PiS je odrzucił. Rocznicę prezydenta komentuje w sieci opozycja, wg której zostanie on osądzony przez Trybunał Stanu. PiS na swoich profilach milczy; dziękuje strażakom.

Kancelaria Prezydenta z okazji trzech lat prezydentury opublikowała specjalne nagranie. Filmie pokazuje aktywność krajową prezydenta, jak i zagraniczną, której poświęcono zdecydowanie więcej czasu.

 

 

KPRP na swojej stronie internetowej umieściła również obszerne podsumowanie trzech lat prezydentury Dudy. Wyróżnione zostały przede wszystkim przygotowania i obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz działalność prezydenta w polityce zagranicznej.

 

Przypomniano współpracę w ramach Trójmorza, szczyt i spotkanie z prezydentem Trumpem oraz członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zwrócono też uwagę na politykę obronną i NATO. Wskazano na wiele spotkań z mieszkańcami w różnych regionach kraju.

 

PiS: zapoczątkował sukcesy obozu dobrej zmiany

 

- To jest prezydentura przypadająca na bardzo ciężki, trudny okres jeśli chodzi o polską politykę, o okres bardzo drastycznego zaostrzenia konfliktu politycznego w Polsce pomiędzy partiami politycznymi, w wyniku zdecydowanie agresywnej polityki, którą prowadzi dzisiejsza opozycja - powiedział Krzysztof Szczerski w "Salonie politycznym Trójki".

 

Jak dodał, "prezydent jest jedynym politykiem dzisiaj w Polsce, który działa ponad tym ostrym sporem politycznym". - W moim przekonaniu to powinno być zapamiętane z tych 3 lat, że to jedyny człowiek w Polsce, jedyna instytucja polskiego państwa, która nie dała się wciągnąć w wyniszczający spór, jaki toczy dzisiaj polskie państwo i poszczególne instytucje - dodał Szczerski.

 

"3 lata temu zaprzysiężenie Prezydenta Andrzeja Dudy zapoczątkowało sukcesy obozu dobrej zmiany. Dziś jest najpopularniejszym politykiem" - napisał na Twitterze Ryszard Terlecki.

 

 

"Prezydent, który zostanie osądzony przez Trybunał Stanu"

 

"Po 3 latach prezydentury Andrzeja Dudy jesteśmy przekonani, że zapewnił sobie szczególny przywilej - tytuł pierwszego prezydenta, który zostanie osądzony przez Trybunał Stanu. Czego sobie i panu prezydentowi serdecznie życzymy! " - napisała na Twitterze Nowoczesna.

 

"Za nami trzy lata prezydentury Andrzeja "Wszystkich Polaków" Dudy. Co Wy na to? To wyjątkowa okazja, bo lepszej na podsumowanie, trzech lat łamania Konstytucji nie będzie. Polacy nie tolerują łamania prawa" - oceniła na Twitterze PO.

 

 

polsatnews.pl, Polsat News

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie