Polscy strażacy wrócili ze Szwecji. Uroczyste powitanie w Świnoujściu

Polska

- Potwierdziliście naszą narodową specjalność: solidarność z innymi w trudnych momentach - powiedział premier Mateusz Morawiecki, witając strażaków wracających z akcji gaszenia pożarów w Szwecji. - To, co zrobiliście jest najlepszym dowodem, że my tę prawdziwą solidarność europejską budujemy - dodał.

- Jesteśmy niebywale dumni z waszej pracy; z tego, że potwierdziliście naszą narodową specjalność jaką jest solidarność, solidarność z innymi w trudnych momentach. Kiedy jechaliście do Szwecji, to nasze serca drżały z obawy, ale drżały też z dumy, bo wiedzieliśmy, że staniecie na wysokości zadania. I oczywiście stanęliście - powiedział w Świnoujściu do strażaków premier. Podziękował im za "profesjonalizm, niebywałą wytrwałość, znakomitą pracę". 

 

- Chyba najczęściej powtarzanym słowem, zwrotem było "tack Polen", czyli "dzięki Polsko". Pomagaliście Szwedom, a tym samym Polsce (…). Wasza obecność na tamtej ziemi, to, co zrobiliście w imię solidarności, w imię współpracy, jest najlepszym dowodem, że my tę solidarność, prawdziwą solidarność europejską budujemy i chcemy budować - powiedział szef rządu.

 

Strażaków witali również minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

 

PAP/Marcin Bielecki

 

 

Dwa tygodnie misji

 

W gaszeniu pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów). Wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody).

 

Misja od początku była planowana na 14 dni. Polscy strażacy przebywali w Szwecji od niedzieli 22 lipca. Byli tam samowystarczalni pod względem logistycznym (zabrali namioty, wyżywienie i paliwo) i medycznym (w grupie są ratownicy medyczni).

 

Przyczyną rozległych pożarów lasów w Szwecji były nietypowe jak na ten kraj wysokie temperatury i mała ilość opadów. Według pierwszych informacji przekazywanych przez szwedzkie media w środkowej części kraju płonęło około 25 tys. hektarów lasów. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie