15 sierpnia Wielka Defilada Niepodległości. Wojsko zaprezentuje się w nowej lokalizacji

Polska
15 sierpnia Wielka Defilada Niepodległości. Wojsko zaprezentuje się w nowej lokalizacji
Polsat News

Wojsko organizuje Wielką Defiladę Niepodległości - podaje "Rzeczpospolita". Nie będzie już maszerowało w Alejach Ujazdowskich, ale Wisłostradą, a oprócz żołnierzy w wydarzeniu wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej.

Ostatnia wielka defilada z elementami historycznymi została zorganizowana 22 lipca 1966 r. w Warszawie na placu Defilad na cześć komunistycznego przywódcy Władysława Gomułki, na tysiąclecie państwa polskiego. Szli wtedy obok siebie wojowie słowiańscy, na koniach jechali rycerze, a na gąsienicach sunęły czołgi. Przemarsz wykorzystano wówczas do celów propagandowych.

 

Tegoroczna parada z okazji święta Wojska Polskiego zostanie zorganizowana z podobnym rozmachem - dowiedziała się "Rzeczpospolita". W Wielkiej Defiladzie Niepodległości oprócz żołnierzy wezmą też udział grupy rekonstruktorów, które zaprezentują formacje zbrojne od czasów Mieszka I po współczesność. Zmieni się także miejsce defilady.  Trasa tegorocznej defilady wiedzie od Mostu Gdańskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, biegnie obok Cytadeli, a także multimedialnego Parku Fontann przy Wybrzeżu Gdańskim.

 

Szczegóły nieznane

 

Plan organizacji defilady Ministerstwo Obrony utrzymuje na razie w tajemnicy.

 

Resort nie odpowiedział "Rzeczpospolitej" na pytania dotyczące szczegółów tej uroczystości, w której wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak. Jak dowiedziała się nieoficjalnie gazeta, dopinane są detale związane z organizacją tej uroczystości. Z informacji "Rz" wynika, że próba generalna planowana jest na Wisłostradzie na niedzielę 12 sierpnia. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie