"Poznał ludzi, którzy wyprali mu mózg". Wywiad z matką Osamy bin Ladena

Świat
"Poznał ludzi, którzy wyprali mu mózg". Wywiad z matką Osamy bin Ladena
flickr.com/2winTradez/CC BY-SA 2.0

Alia Ghanem zabiera głos po raz pierwszy od 17 lat. W rozmowie z dziennikarzem "The Guardian" opowiada o dzieciństwie syna i czasach kiedy był studentem. Twierdzi, że to właśnie "ludzie z Uniwersytetu go zmienili". Bracia przysłuchujący się rozmowie komentują, że matka nigdy nie pogodziła się z tym, że jej pierworodny był przywódcą dżihadystów.

Martin Cholov dziennikarz, który przeprowadzał wywiad z rodziną Osamy bin Ladena zaznacza, że władze saudyjskie długo zastanawiały się czy wydać zgodę na tę rozmowę. Ostatecznie na decyzję wpłynął fakt, że przywództwo w Arabii Saudyjskiej objął "ambitny następca tronu Muhammad ibn Salman".

 

Dziennikarzy brytyjskiego dziennika, Alia Ghanem przyjęła w bogato urządzonej rezydencji w Jeddah. W pomieszczeniu, gdzie odbyła się rozmowa, ustawiono zdjęcia Osamy w różnym wieku. Do dzisiaj - jak podkreśla dziennikarz - rodzina bin Ladena pozostaje bardzo wpływową, jedną z najbogatszych w państwie.

 

 

"Zawsze mu powtarzałam, żeby trzymał się od nich z daleka"

 

- Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że mógłby zostać dżihadystą (…) Był bardzo dobrym dzieckiem i bardzo mnie kochał - przyznaje Alia.

 

Krewni twierdzą, że matka go usprawiedliwia, wybiela i obarcza winą wszystkich dookoła. Jeden z braci wyznaje, że było im wstyd za Osamę, gdy spływały doniesienia z Nowego Jorku w 2001 r.

 

- Byliśmy zszokowani, oszołomieni. Wiedzieliśmy, że wszyscy poniesiemy straszliwe konsekwencje - opowiadają synowie. Bliscy z Syrii, Libanu, Egiptu i Europy przyjechali do Arabii Saudyjskiej. Byli przesłuchiwani, a później przez jakiś czas nie mogli wydostać się z kraju. 

 

"Wszyscy wstydziliśmy się go"

 

Dla nich udział Osamy Bin Ladena w zamachu z 2001 r. jest oczywisty. - Wiedzieliśmy od początku. W ciągu pierwszych 48 godzin. Od najmłodszego do najstarszego, wszyscy wstydziliśmy się go. Wiedzieliśmy, że wszyscy będziemy musieli zmierzyć się z okropnymi konsekwencjami - dodali.

 

Rodzina Bin Ladena zdradza, że ostatni raz widziała Osamę w 1999 roku w Afganistanie. Przywódca dżihadystów został zabity w maju 2011 roku w Islamabadzie, stolicy Pakistanu, w wyniku operacji amerykańskich służb specjalnych. Był mózgiem zamachów z 11 września 2001 roku, w których zginęło ok. 3 tysiące ludzi.

 

The Guardian

las/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie