Sekretarz stanu USA: działania Korei Płn. są sprzeczne z jej obietnicami o denuklearyzacji

Świat
Sekretarz stanu USA: działania Korei Płn. są sprzeczne z jej obietnicami o denuklearyzacji
PAP/EPA/WALLACE WOON

Prowadzone przez Koreę Płn. prace nad uzbrojeniem są sprzeczne z obietnicami denuklearyzacji składanymi przez Kim Dzong Una - ocenił w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w drodze na trwające w Singapurze spotkanie ministrów ASEAN i krajów partnerskich.

Pompeo wyraził tę opinię, gdy zapytano go o jego wypowiedź z czerwca. W amerykańskim Senacie powiedział, że mimo trwających negocjacji nuklearnych Korea Północna wciąż produkuje paliwo do bomb jądrowych i opracowuje nowe rakiety balistyczne.

 

Dwustronne spotkanie z szefem chińskiej dyplomacji

 

Po przybyciu do Singapuru Pompeo odbył m.in. dwustronne spotkanie z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi. W sobotę razem z 26 innymi ministrami weźmie udział w forum regionalnym Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

 

W piątek rano do Singapuru przyleciał również minister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Jong Ho. Uwagę obserwatorów przykuwa możliwość spotkania Ri z Pompeo, ale takie spotkanie nie zostało dotąd potwierdzone.

 

Według źródła dyplomatycznego japońskiej agencji Kyodo Ri wzywał w piątek na dwustronnym spotkaniu z ministrem z jednego z krajów ASEAN do złagodzenia międzynarodowych sankcji gospodarczych. Ri miał to uzasadniać faktem, że Pjongjang wstrzymał testy jądrowe i balistyczne. Rozmówca Kyodo zasugerował, że Ri poruszy tę kwestię na sobotnim forum regionalnym.

 

Przedstawił nową strategię Waszyngtonu

 

Pompeo przedstawił w piątek w Singapurze nową strategię Waszyngtonu wobec regionu indopacyficznego. Zakłada ona m.in. zainwestowanie 113 mln dolarów w inicjatywy dotyczące energii, technologii i infrastruktury, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin w regionie.

 

Kyodo zauważa, że Ri nie spotkał się jak dotąd w Singapurze z szefem MSZ Japonii Taro Kono, choć przeprowadził rozmowy z ministrami innych krajów. Według źródeł tej agencji Kono otrzymał w Tokio polecenie nawiązania kontaktu z Ri, gdyż premier Japonii Shinzo Abe chciałby się spotkać z Kim Dzong Unem.

 

W tym roku Kim spotkał się już z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Oczekuje się - pisze Kyodo - że północnokoreański przywódca spotka się w najbliższej przyszłości również z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

Ławrow i Yi

 

W czwartek o sytuacji na Półwyspie Koreańskim rozmawiali w kuluarach spotkania ASEAN w Singapurze ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin Siergiej Ławrow i Wang Yi.

 

Wśród najważniejszych tematów trwającego 51. spotkania ministrów ASEAN prócz Półwyspu Koreańskiego wymienia się również problemy handlu międzynarodowego, sytuację prześladowanej w Birmie grupy muzułmanów Rohingja oraz narastające napięcia na spornym Morzu Południowochińskim.

 

Na historycznym szczycie Trump-Kim w Singapurze 12 czerwca przywódcy podpisali wspólne oświadczenie, w którym Kim ponownie zadeklarował skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, a Trump zobowiązał się do udzielenia Korei Płn. gwarancji bezpieczeństwa. Nie podano jednak jak dotąd konkretnego grafiku likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

 

Biały Dom poinformował w czwartek, że Trump otrzymał list od Kim Dzong Una i odpowiedział notatką, która powinna zostać wkrótce przekazana, ale nie zaplanowano jak na razie kolejnego spotkania obu przywódców.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie