"Ludzie honoru. Sierpień 1944". Zobacz reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz

Polska

22 sierpnia 1944 roku. Stalin pisze do Churchilla i Roosevelta: prędzej czy później prawda o grupie przestępców, którzy w celu zdobycia władzy wszczęli "warszawską awanturę", stanie się wiadoma wszystkim - tak zaczyna swą opowieść o bohaterach Powstania Warszawskiego, ich powojennych losach i trudnym życiu w PRL dziennikarka Polsat News Małgorzata Ziętkiewicz.

Józef Stalin nie chciał powstania. Początkowo reakcja aliantów na wybuch "awantury warszawskiej", jak pisał, była dwuznaczna. Londyńska prasa i BBC milczały. Winston Churchill zwlekał z uznaniem AK za armię sojuszniczą. To oznaczało, że Niemcy mogli rozstrzeliwać na ulicach Warszawy żołnierzy AK. Przez cały sierpień alianci nie zdobyli się na żadne oświadczenie ws. powstania.


Powstanie Warszawskie - grecka tragedia, ratunek przed czwartym rozbiorem polski, czy po prostu walka o honor? Odpowiedzi na te pytania udziela w materiale prof. Jerzy Eisler.

 

Halina Cieszkowska, pseudonim Alika, która w powstaniu była łączniczką ze Śródmieścia, przekonuje, że powstańcy, żołnierze AK byli w PRL obywatelami "drugiej kategorii", a ich gehenna trwała jeszcze długo po zakończeniu wojny. 

 

Z kolei jeden z najlepszych architektów świata, twórca najwyższego apartamentowca w Unii Europejskiej Daniel Libeskind mówi o znaczeniu Powstania Warszawskiego dla historii Europy i świata. Za apartamentowiec Złota 44 Libeskind został w tym roku nagrodzony przez powstańców nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy. 

 
Polsat News
mz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie