Dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Polska
Dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Polsat News

- Prezydent podpisał ustawę ograniczającą wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Nowelizacja zakłada, że dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.

Nowelizację ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej Sejm uchwalił, a Senat zaakceptował bez poprawek pod koniec lipca.

 

"Ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu"

 

Nowela ona ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, potocznie nazywanych dopalaczami. Tylko w Łódzkiem odnotowano w ostatnich dniach dziesiątą ofiarę dopalaczy.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w czwartek dziennikarzom, że "problem dopalaczy jest dramatyczny". Ocenił, że nowelizacja "naprawdę pomoże w walce (z dopalaczami - red.), zmienia bowiem podejście do osób handlujących substancjami, które powodują zgon".

 

Nowela zakłada penalizację posiadania nowej substancji psychoaktywnej - pod groźbą grzywny, a w przypadku znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych pod groźbą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Celem tego rozwiązania jest objęcie przepisami karnymi czynów związanych z dystrybucją nowych substancji psychoaktywnych, a tym samym umożliwienie pociągania do odpowiedzialności osób, które się tego dopuszczają.

 

"Przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy"

 

Po zmianach wpisywanie dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych ma być szybsze. Wszystkie listy związków zakazanych będą stanowiły załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację, a w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy.

 

Przepisy przewidują obowiązek uzyskania przez przedsiębiorców zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przerabiania, przywozu, wywozu oraz wprowadzenia do obrotu nowej substancji psychoaktywnej, w tym w postaci mieszaniny lub w wyrobie, oraz odpowiedniego dokumentowania tej działalności. Uzupełniono także przepisy dotyczące leczenia i rehabilitacji osób przyjmujących tzw. nowe środki odurzające.

 

Min. Zdrowia: zagrożenie dla dzieci i młodzieży

 

Ministerstwo Zdrowia, uzasadniając konieczność zmiany przepisów, wskazywało, że tzw. dopalacze stanowią zagrożenie szczególnie dla dzieci i młodzieży. Problemem jest m.in. pojawianie się coraz nowszych substancji i ich sprzedaż pod pozorem legalności, np. jako kadzidełek lub produktów kolekcjonerskich, dystrybucja przez strony internetowe oraz przypadki zatruć tymi substancjami.

 

W ostatnim tygodniu w woj. łódzkim 10 osób w wieku od 19 do 40 lat zmarło, prawdopodobnie z powodu zatrucia dopalaczami. Cztery osoby są hospitalizowane. Zatrzymano dziewięć podejrzanych osób.

 

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował w czwartek, że śledztwo w sprawie handlu dopalaczami przejmie departament do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Zaznaczył, że prokuratura rozważa w niektórych przypadkach postawienie zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie