Zatrzymano podejrzanego o znieważenia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

Polska
Zatrzymano podejrzanego o znieważenia pomnika Lecha Kaczyńskiego  w Białej Podlaskiej
Facebook/Komitet Obrony Demokracji

Policja zatrzymała 67-letniego mężczyznę, który w czwartek umieścił baner w kształcie koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Postawiono mu zarzut znieważenia pomnika. Grozi za to kara grzywny lub ograniczenia wolności.

- Zatrzymany został 67-letni mieszkaniec gminy Biała Podlaska. Usłyszał on zarzut znieważenia pomnika i po wykonaniu czynności został zwolniony - powiedziała oficer prasowy policji w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla.

 

Policja zna personalia dwóch mężczyzn, którzy - co utrwalone zostało na nagraniu monitoringu - założyli baner na pomnik Lecha Kaczyńskiego. Prowadzi dochodzenie mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej sprawy. - Trwają dalsze czynności - zaznaczyła Salczyńska-Pyrchla.

 

Znieważenie pomnika to wykroczenie opisane w art. 261 Kk; za jego popełnienie grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

 

Baner na pomniku pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich, zauważyli policjanci o godz. 6 rano. Imitował koszulkę z napisem "Konstytucja", założony był na figurę Lecha Kaczyńskiego. Policjanci zdjęli baner i zabezpieczyli go. Według zapisu monitoringu, został założony około godz. 5 rano.

 

Doszło do niewłaściwej "manifestacji politycznej"

 

Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk powiedział, że doszło do "manifestacji politycznej", ale "całkowicie niewłaściwej". - To jest początek jakiejś eskalacji konfliktu politycznego, którego w Białej Podlaskiej nigdy nie było. Myślę, żadna z sił politycznych nie chciała takiego konfliktu - powiedział Stefaniuk na konferencji prasowej.

 

- W Białej Podlaskiej mamy koalicję między PiS a PO, potrafiliśmy się ze sobą dogadać, współpracować. Ta współpraca trwa już od czterech lat, więc myślę, że dla wielu osób jest to jakaś oś niezgody i chcieliby koniecznie poróżnić bialczan - dodał.

 

Zaapelował o rozwagę i opanowanie złych emocji. - Za chwilę mamy wybory samorządowe, każdy się będzie mógł opowiedzieć, po każdej ze stron, w sposób normalny, transparentny, kulturalny. Przecież chodzi o to, żeby do swoich pomysłów przekonać mieszkańców i powiedzieć, że osoby, które chcą rządzić są osobami odpowiedzialnymi - podkreślił prezydent Białej Podlaskiej.

 

Pomnik odsłonięto w maju 2017 roku

 

Pomnik w Białej Podlaskiej, odlany z brązu, przedstawia postacie Marii i Lecha Kaczyńskich - uśmiechniętych, trzymających się za ręce. Monument ma 2,25 m wysokości, stoi na niewielkim wzniesieniu. Przed parą prezydencką umieszczona jest tablica z cytatem z wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego: "Warto być Polakiem".

 

Niedaleko pomnika ustawiony jest postument z tablicą, na której wypisane są nazwiska fundatorów. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Stanisław Milewski.

W uroczystości odsłonięcia pomnika, w maju 2017 roku, uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Inicjator budowy pomnika senator Grzegorz Bierecki, mówił podczas tej uroczystości, że pomnik powstał w oparciu o zdjęcie wybrane przez córkę pary prezydenckiej, Martę Kaczyńską, "które uchwyciło parę prezydencką podczas wizyty w Paryżu, kiedy pozdrawiali wiwatującą na ich część Polonię".

Pomnik usytuowany jest na zrewitalizowanym w ub. roku skwerze przy Placu Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej. Na budowę pomnika darczyńcy przekazali ponad 200 tys. zł.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie