Świece, flagi i transparenty z napisem "konstytucja". Protest przed Sądem Najwyższym

Polska

W czwartek po godzinie 21:00 przed Sądem Najwyższym kolejny raz zebrali się przeciwnicy zmian w sądownictwie. Zgromadzeni przynieśli ze sobą świece, flagi Polski i Unii Europejskiej oraz transparenty z napisem "konstytucja". Do protestujących przemawiał m.in. rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski.

- Kiedy prawo krajowe wydaje się sądowi, od rejonowego po Najwyższy, sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, kiedy godzi w jej wartości, to obowiązkiem każdego sądu jest zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o rozwianie tych wątpliwości. Jest to zupełnie legalna, normalna droga, którą stosują sądy w całej Europie od wielu lat - powiedział do zgromadzonych rzecznik SN.

 

Sędzia Laskowski nawiązał w ten sposób do przedstawienia przez SN 5 pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sąd zawiesił także stosowanie przepisów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. 

 

"Są objęci ewentualnym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE"

 

Na czwartkowym briefingu prasowym Laskowski podkreślił, że sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania i chcieli przejść w stan spoczynku, "zapewne przejdą" w stan spoczynku. Natomiast ci - stwierdził - którzy wyrazili wolę dalszego orzekania i wobec których toczą się procedury, są objęci ewentualnym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Prezydent, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, zasięga opinii KRS.

 

polsatnews.pl

zdr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie